Gizli Tehdit Çikolata Kistleri

Çikolata kisti endometriozist deye tabir edilen bir hastalığın yumurtalıklarda kist haline gelmiş şeklidir. Rahim içini döşeyen endimetriom denilen bir doku vardır. Bu dokunun rahim dışına çıkarak karin içi boşluğunun çeşitli yerlerine yapışması ve her ay adet kanaması gibi kanamalar oluşturması söz konusudur. Bu hastalık bu şekilde kendini belli eder. Emdimetriozist dediğimiz dokunun hücreleri eğer gidip yumurtalıklara yapışır ise, bu kanamalar yumurtalık üzerinde oluşan kistlerin içinde birikir ve çikolata renginde koyu bir rengi alır. Bu kistlere çikolata kisti denilmesinin sebebi de budur. Eğer bu yumurtalıklar patlatılırsa içinde olan sıvı eski adet kanı olduğu için, sanki çikolataymış gibi bir sıvı akışı meydana gelir.

Bu hastalığın kendine özgü bir belirtisi söz konusu değildir. Diğer hastalıklar ile aynı belirtileri taşıyan sinyaller verebilir. Bu yüzden çoğu zaman anlaşılamaya bilir. En önemli belirtisi kısırlıktır. Kısırlık nedeniyle başvuran kadınlar hemen hemen 3/1’inde çikolata kistlerine rastlanmaktadır. Yani başvuran kişilerdeki kısırlığın nedeni bu hastalıktır. Çikolata kistlerinin kendi arasında safhaları vardır. Birinci aşamadan dördüncü aşamaya kadar giden bir süreç izlemektedir. Birinci aşamada sadece karın içi boşluğunda varlığını gösterirken, dördüncü aşamada artık bütün organlara yayılmış şekilde görülür. Bunların dışında, adet dönemlerinde aşırı derecede ağrılı durumlar görülmesi söz konusu olabilir. Yine çikolata kistinin ileri safhalarında ilişki sırasında ağrılar hissedilebilir. Bu ağrılar vajinanın girişinde değil de daha çok karın boşluğunda görülen ağrılar olmaktadır. Yine adet öncesi ve sonra görülen kahverengi akıntılar şeklinde kendini gösteren belirtilere de rastlanmaktadır.

Bu hastalığın tedavisi sadece cerrahi müdahale ile yapılmaktadır. Bu cerrahi müdahaleye laparoskopi denilir. Laporoskopi, kesinlikle ayrı bir eğitim gerektirir. Bu uygulamayı yapan kişinin bunun eğitimini almış olması oldukça önemlidir. Aksi takdirde bunu başarılı bir şekilde gerçekleştirmesi mümkün olmayacaktır. Cerrahi müdahale yapılarak alınan kistler ile birlikte bazen yumurtalığında alınmasını gerektiren durumlar olduğu görülmüştür. Fakat uzmanlar bu konuda 2 fikre ayrılmış durumdalar. Bazıları yumurtalığında alınması gerektiğini savunurken, bazıları da kesinlikle yumurtalığın alınmamasını sadece kistlerin temizlenip çıkartılması gerektiğini savunurlar.

Kısaca çikolata kistlerinden bahsetmeye çalıştık. Bayanlar için oldukça önemli bir rahatsızlık olan çikolata kistleri kesinlikle tedavi edilmelidir. Edilmedikleri zaman ciddi sonuçlar ortaya çıkabilir. Yukarıda sıraladığımız belirtilerin görülmesi halinde bir uzman jinekolağa danışılması tavsiye edilir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.