Genlerimiz Ve Gen Testi

İnsan tarihinde önemli bir rol oynayan genlerimiz aslında bize hastalıklarımız konusunda da yardım etmektedir. İlerde yakalanabileceğimiz hastalıkların riskini ölçmemize yardımcı olan genlerimiz, ilerki yaşamımız için bizlere ip uçları vermektedir. Ailemizde obezite hastası olan varsa, şeker rahatsızlığı, kalp rahatsızlığı, troid, kanser yada bunun gibi daha birçok hastalık geçirenler var ise bizimde yakalanma riskimiz var mıdır? İşte bu sorulara cevap veren bir teknoloji geliştirildi. Oda gentest.

Genetik yatkınlık bizim hastalıklarımızın oluşmasında %100 etkendir demek yanlış olur. Fakat etki payı mevcuttur. Genetik yatkınlığın yanı sıra beslenme alışkanlıkları, çevresel faktörler ve yaşam tarzı da hastalıklara yakalanma riskine etki eden diğer faktörlerdir. Genetik test ile anlaşılmaya çalışılan, bazı hastalıklara yakalanma payımızı, genetiğimizin ne derece etkilediğidir. Genetik test çevre, yaşam tarzı, genetik yatkınlık ve beslenme alışkanlıklarımızın hepsini birden ele alarak yapan bir testtir.

Genetik test uygulaması basittir aslında. Bir uzmana bu konuda başvurduğunuzda ön bir bilgi verdikten sonra, vücuttaki kilonuzu, bunun ne kadarının yağ, ne kadarının su ve kemik olduğunu ölçerek kişisel bir form doldurtur. Ardından yanak içinizden alınan doku örneği ile işlem tamamlanır. Bu testin yapıldığı özel laboratuarlara gönderildikten yaklaşık olarak 4 ile 6 hafta arasında sonuçlanır ve uzman doktora ulaşır. Uzman kişi sonuçlar hakkında size bilgi aktarır.

Bu test sayesinde kalp-damar hastalıkları, şeker hastalığı, birtakım kanser türleri, romatizma gibi birçok hastalık tespit edilmektedir. Erken tespit yapılırsa eğer hayati durumların söz konusu olduğu vakalarda iyileşme sonucuna gidilebilmektedir. Bu test 3 yaşından sonra genetik yatkınlığını öğrenmek isteyen tüm sağlıklı bireylere uygulanabilir. Ayrıca gen test doktorlar tarafından da yaptırılması tavsiye edilen bir sistemdir. Sizde bu uygulamayı yaptırarak gelecekte karşılaşabileceğiniz hastalık riskleri hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.