Genital Bölge Temizliğinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Genital bölge temizliği kadın sağlığı yönünden hayati bir önem taşıyan bir konudur. Temizkik şartlarına dikkat edilmemesi durumdan ciddi bir şekilde sonunçlar ortaya çıkabilir. Yanlış temizlik doğurganlık özelliğinden gündelik yaşam kalitesine kadar bir çok alanda hayata etki edebiliyor.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

1- Temizlikte genital bölge içerisini yıkamaya çalışmayın. Genital bölge temizlik ürünlerini sadece dış genital bölge için kullanın.

2-Vajinayı sürekli yıkamayın. Aksi durumda vajinanın içerisindeki yararlı olan bakterilerin azalmasına sebep olursunuz. Bu bakterile enfeksiyona karşı olan bakterilerler savaşır ve koruma görevini yapar.

3- Bu bakteriler nemli ve sıcak yerleri severler. Bu yüzden vajinanın kuru kalmasına özen gösterin. Pamuklu iç çamaşırları tercih edin. Dar ve sentetik olan iç çamaşırlarından kaçının.

4-Tuvaletten sonra temizliğe dikkat edin ve önem verin. Temizliği önden arkaya doğru yapın. Anüsten çıkan bakterilerin vajinaya girmesini önlersiniz.

5-Bikini bölgesinde yer alan tüğler için ağda kullanmayın. Ağda kıl batlarına ve bunun sonunda enfeksiyonlu irinlere yol açabilir. Bunun yerine makas yada kadınlar için özel olan jiletleri kullanın.

6- Kadınlarda adet dönemi bakterilerin üretilmesi için uygun bir ortam hazırlamaktadır. Bu dönemde kullanmış olduğunuz ped yada tampounu sık bir şekilde değiştirmeye özen gösterin.

7- Adet döneminde cinsel ilişkiden kaçının.

8-İdrarınızı tutmayın. Bu ihtiyacı ertelemeyin. Çünkü idrar yapmak bakterilerin vücuttan uzaklaşmasına yardım eder.

9- Halka açık olan tuvaletlerde klozete direk oturmayın. İmkan var ise alkollü bir mendil ile silin ve tek kullanımlık kağıtlardan kullanın.

10- Düzenli bir şekilde jinekolok muayenenizi ihmal etmeyin.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.