Gebelikle İlgili Merak Edilenler

Hamileliğin Belirtileri Nelerdir

Hamileliğin en önemli belirtisi adetin gecikmesidir. Bununla birlikte bulantı, yorgunluk hali, göğüslerde hassaslık, sürekli idrara çıkma hamileliğin ilk döneminde sıkça görülen belirtilerdir.

Tahmini Doğum Tarihi Nasıl Hesaplanır

Doğum tarihi son adet dönemi tarihinden hesaplandığında hamilelik 280 gün yada 40 haftadır. Son adet gününe 7 gün ekleyip 3 ay geri gidildiği zaman tahmini doğum tarihi bulunabilmektedir.

Bebeğin Cinsiyeti Nasıl Belirlenir

Bir bebeğin cinsiyeti döllenme esnasında genetik bir şekilde belirlenmektedir. Kadınlardaki 2 tane X kromozumu, erkeklerdeyse bir tane X bir tane Y kromozomu bulunmaktadır. Yumurtayı dölleyen sperm X kromozumu taşıyorsa bebek kız olur. Y kromozumu taşıyorsa bebek erkektir.

Bebeğin Cinsiyeti Ne Zaman Belli Olur

Bebeğin cinsiyeti kaliteli bir ultrason aletiyle hamileliğin 16. haftasından sonra rahmin edilebilir. 24. Haftadan sonra yapılan tahminlerin hatalı olma ihtimali yoktur.

Hamilelikte Düşük İhtimali Nedir

Hamileliklerin hemen hemen % 25’inde düşük görülebilmektedir. Hamileliğin ilk dönemlerinde meydana gelen düşükler genelde genetik bozukluklar nedeniyle olmaktadır. Bunların önlenebilme ihtimali yoktur. Bununla beraber bazı enfeksiyonlar, progesteron ismi verilen hormonun eksik olması, bağışık sisteminin bozukluğu düşüklere neden olmaktadır.

Doğum Kontrol Hapı Kullanırken Hamile Kalınca Çocuğa Bir Zarar Olur Mu

Normalde hap kullanıldığı zaman hamilelik durumu olmaz. Nadirde olsa bu durumda bebek için bazı riskler bulunabilmekte. Araştırmalara göre bu hamileliğin diğer hamileliklere oranla daha yüksek anormal bir bebek doğumuna yada düşükle sonlandığı gözlemlenmiştir. Bu durumda doğum kontrol hapı kullanmayı bırakmalısınız.

Hamilelikte Doktor Kontrolüne Ne Zaman Başlanmalı

Hamilelikte doktor kontrolüne gebe kaldığınız andan sonra başlanılması gerekmektedir. İlk kontrol sırasında herhangi bir risk olmadığında hamilelerin 28. haftaya kadar dört hafta süreyle kontrole gitmeleri önerilmektedir. 28. haftadan 36. haftaya kadar ikişer defa gitmeler bu haftanın ardından doğuma kadar olan bölümde her hafta kontrole gidilmesi gerekmektedir.

Bebeğin Hareket Ettiği Ne Zaman Hissedilir

Anne karnındaki bebeğin hareketleri 20. hafta civarında hissetmek mümkündür. Hamileliğin 24. haftasına kadar bebeğin hareketleri hissedilmediyse doktorunuza başvurlamısınız.

Bebeğin Kalp Atışları Ne Zaman Duyulur

Bebeğin kalp atışları 109 ila 12 hafta arasında duyulmaya başlanmaktadır.

Hamilelikte İlk Ultrasonografi Ne Zaman Yapılmalıdır

Beklenmekte olan adet tarihi geçtikten ortalama iki hafta sonra hamilelik ultrasonografiyle tespi edilmektedir ve bebeğin gelişimi izlenmektedir.

Ultrasonla Bebeğin Cinsiyeti Ne Zaman Belli Olur

Gelişmiş bir ultrason aletiyle bebeğin cinsiyeti 12. haftadan sonra belirlenebilmektedir. 20. Haftadan sonra daha net sonuçlar verilebilir.

Hamileyken Seyahat Etmek Sakıncalı Mıdır

Seyahatin herhangi bir sakıncası yoktur. Doğum sancısına, düşüğe veya herhangi bir gebelik sorununa neden olmaz.

Sigara Hamileliği Nasıl Etkiler

Sigara içmek karnınızda taşıdığınız bebeğin oksijen almasını azaltarak büyümesinde geriliğe ve erken doğuma neden olabilmektedir.Bu yüzden hamile kalmayı planladığınız zamandan sonra veya gebe kaldığınızı öğrendiğiniz zamandan sonra sigarayı bırakmalısınız.

Hamileyken Kahve İçilir Mi

Fazla miktarlarda kahve tüketmek düşüğe, erken doğuma ve zayıf bebeklere neden olmaktadır. Günde bir ila iki fincandan fazla kahve içilmemesi gerekmektedir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.