Fıtık Nedir Ve Fıtık Nasıl Olur

Fıtık toplumda ortalma % 2 ila 4’lük bir kısmında görülen bir rahatsızlıktır. İş ve güçte oluşan kayıp, yaşam kalitesinin düşmesiyle bazende yaşam tehlikesinin oluşmasına neden olur. Hafife alınmayacak bir rahatsızlıktır. Bir iç organın normalde içerisinde bulunmuş olduğu benden bölgesindeki zayıf bir noktadan dışarıya çıkmasıdır.

Fıtık Nasıl Oluşur

Fıtığın oluşmasının nedeni doğuştan veya sonradan meydana gelen faktörler etkilidir.

Fıtık Oluşmasına Neden Olan Faktörler

Yetişkinlerde fıtık oluşma mekanizmasında doğumsal faktörler az da olsa etkilidir. Fakat kilo alma, kabızlık sürekli öksürme, ağır birşey kaldırma ve karın kaslarını zorlayan hareketde büyük etkendir.

Fıtık Çeşitleri Nelerdir

Günümüzde en çok kasık fıtığı görükmektedir. Azda olsa göbek fıtığı, karın orta hat fıtığı yada nadir görülen yan ve arka karın duvarı fıtığı fıtık çeşitleri içine girmektedir. Bununla beraber iç organ fıtıklaşmasıda görülebilir.

Fıtık Belirtileri Nelerdir

Karın duvarı fıtığındaki en önemli belirti ağrı ve şişmeledir. İç organ fıtığında bulantı, kısma ve ağrıda şiddetli artış kendisini belli etmektedir.

Fıtık Nasıl Tedavi Edilir

Fıtık hastalığı cerrahi yöntem ile tedavi edilmektedir. Karın duvarında oluşan açıklığın tamiri için hastanın kendi dokusu yada yama koyma yöntemi uygulanmaktadır. Açık yada kapalı yöntem ile ameliyat yapılmaltadır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.