Ertesi Gün Hapı Kullanımı

Ertesi Gün Hapı Kullanımı Nasıl Olur

İstenmeyen gebelikleri önleyebilmek için kullanılmakta olan yöntemlerden biriside ertesi gün haplarıdır. Korunmadan yaşanan bir ilişkiden sonra gebe kalmamak için kullanılmakta olan ertesi gün hapı veya ertesi sabah haplarının etkileri nelerdir

Ertesi gün hapı korunmadan yapılan bir cinsel ilişkiden sonra gebeliği önlemek için kullanılan rahim iç tabakasını oluşabilecek bir hamileliğe elverişsiz hale getirmekte olan bir ilaçtır. Ancak yumurta hücresi rahimde yuvalanmış ise bu hap bir işe yaramaz.

Ertesi gün hapı daima korunmak için kullanıma uygun bir hap değildir. Korunmasız bir şekilde yapılan ilişkinin ardından hamileliğin oluşmaması için kullanılmaktadır. Diyafrat kaydıysa, prezervatif yırtıldıysa yada eşiniz erken boşaldıysa bu hap kullanılabilir.

İçerisinde levonorgestrel hormonu bulunmaktadır. İlaç iki tane tabletten oluşmaktadır. İlk tablet ilişkiye girdikten sonra ilk 72 saatte alınmalıdır. İkinci tablet ise ilk tablet içildikten 12 saat sonra alınmalıdır. İlk tablet ne kadar geç alınırsa etki o kadar azalır. Ertesi gün hapı ilişkiden önce içilirse herhangi bir işe yaramıyor.

Her ilişkiden sonra bu hapın alınması bir aylık doğum kontrol hapı kadar strojen ve progesteron yada tek başına progesteron kadar hormon yüklemesi sağlamaktadır. Hormon dengesini bozup gerginliği sebep olabilir.Bu yüzden ayda 1 kere kullanılması gerekmektedir.

Ertesi Gün Hapı Fiyatı 10-20 Tl’ye alabilirsiniz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.