Erken Doğum Belirtileri Ve Nedenleri

Normal bir doğum süresi hemen hemen 40 hafta kadardır. Erken doğum olayı da hamileliğin 36. haftasından önce gerçekleşirse bu erken bir doğumdur. Değişik nedenlerle beraber birçok kadın erken doğum riskiyle karşılaşabilmekte. Annenin ve bebeğin sağlığı için doğumun ne zaman olacağı yani zamanı çok önemlidir. Bu sebeple anne olacak kişi erken doğum risklerinden kendini koruması gerekmektedir. Erken doğum özellikle bebekler için büyük risk teşkil etmekte. Erken doğum anneye ve bebeğe bağlı 2 kısımda oluşuyor.

Anneye Bağlı Erken Doğum Nedenleri

Reşit olmayan, küçük yaşta doğumlar
35 yaş üzerinde deki doğumlar
Daha önce geçirilmiş sorunlu hamilelikler
Rahim hastalıkları
Fazla kilo ve obezite
Tansiyon
Böbrek yetmezliği
Kalp ve damar hastalıkları
Akciğer ve karaciğer hastalıkları
Kansızlık
Dengesiz beslenme
Sigara ve alkol kullanımı
Stres
Yoğun iş temposu

Bebeğe Bağlı Erken Doğum Nedenleri

Çoğul gebelik
Eşin bebekten zamanından önce ayrılması
Su seviyesinde anormallik

Erken Doğum Belirtileri Nelerdir

Normalden fazla ve değişik ssancıları kadın yaşıyorsa erken doğum başlıyor olabilir. Bel ağrısı, sırt ağrısı ve kasık bölgesinde oluşan ağrı v sancılar erken doğumun habercisi olarak gösteriliyor. Akıntı oluşması ve ishalde diğer belirtilerle beraber ortaya çıkabiliyor.

Erken Doğum Engellenebilir Mi

Erken doğumu önleyebilmek için annenin bilinçli olması ve hekimin takibi ile engellenebilir. Bu durumda anneye büyük bir görev düşüyor. Anne kendisini erken doğum oluşturabilecek durumlardan korumalıdır. Gebelikte sıradışı sancılar ve belirti hissediliyorsa kesinlikle bir doktora başvurulmalıdır. Doktor eğer risk varsa erken doğumu engellemek için önlemler alabilir. Gereken vitamin ve ilaçlarla erken doğum engellenebilir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.