Erkek Doğum Kontrol Yöntemleri

İstenmeyen gebeliklere karşı erkeğin ve kadının cinsel ilişki sırasında korunması gerekmektedir. İstenmeyen hamileliğe karşı erkeklerdede korunma yöntemler vardır. Erkek doğum kontrol yöntemlerinin başında kondom ve vazektomi ismi verilen erkeğin sperm kanallarının bağlanması gelmektedir.

Kondom Doğum Kontrol Yöntemi

Kondom erkeklerin kullanmış oldukları istenmeyen gebelikleri önleyen bir yöntendir. Penis ile vajen arasına bir engel oluşturan spermlerin geçişini engelleyen bir tür kılıftır. Kondom bütün eczanelerden, alışveriş marketlerinden ve hertürlü sağlık kuruluşundan alınabilir. Kondom korunmayla beraber erken boşalmayıda önleyen bir aracıdır. AIDS, bel soğukluğu ve frengi gibi cinsel yol ile bulaşmakta olan enfeksiyonlara karşı kadını ve erkeği korumaktadır.

Erkeğin Kanallarının Bağlanması

Kadının ve erkeğin erkekte hamilelikten korunmak için kullanabileceği kalıcı ve herhangi bir geri dönüşü bulunmayan bir yöntemdir. Bu yöntemi uygulayabilmek için eşin rızası gerekmektedir. Kanalların bağlanması olayı erkeğin hastaneye yatmasını gerektirmez. Basir bir operasyonda denilebilir. Bağlama ameliyatı bittikten sonra iyileşene kadar dikkat etmek gerekmektedir. Bağlama olayı erkekte isteksizlik, sertleşememe, boşalma, sperm miktarı, rengi gibi tatmin duygularında herhangi bir etki yapmaz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.