Epilepsi Nedenleri Epilepsi Belirtileri Ve Epilepsi Tedavisi

Epilepsi Nedir

Halk arasında daha çok bilinen ismiyle sara hastalığı bir tür sinir rahatsızlığıdır. Beyinde yer alan sinir hücrelerinin bulunduğu yere göre farklı belirtiler verebilir. Epilepsi nöbetleri dalgınlıkl haliyle ortaya çıkabilmektedir. İstemdışı kasılmalar, bilinç kaybı ve kendinden geçme gibi hallerde ortaya çıkabilmektedir.

Epilepsi Nedenleri Nelerdir

Epilepsi hastalığı oluşmasında genel ve kesin bir neden bulunmamaktadır. Ancak epilepsinin sık rastlanan nedenleri arasında doğumdan veya doğum esnasında oluşan beyin hasarları, beyin yaralanması, beyin damarı hastalıkları, beyin tümörü, alkol ve madde kullanmak başlıca nedenleri arasında gösterilmektedir.

Epilepsi Belirtileri Nelerdir

Sara nöbeti herhangi bir uyarı vermeden de ortaya çıkabilir. Bununla beraber stres, alkol kullanmak, beyni uyaran durumlar, uykusuzluk, yanlış şekilde beslenme gibi sara nöbetini tetikleyen durumlar vardır.

Epilepsi Nasıl Tedavi Edilir

Sara hastalığı ilaç tedavisiyle kontrol altına alınabilen bir hastalıktır. Doktorun belirleyeceği ilaçla tedavisi mümkündür. İlaçla beraber bazı durumlarda cerrahi operasyon gerekebilir. Bu duruma doktor karar vermektedir.

Sara hastaları nöbetleri yüzünden kendilerine kolay bir şekilde zarar verebilirler. Bu yüzden bulunduklar ve yaşadıkları yerler nöbetlere uygun bir şekilde düzenlenmelidir.

Sara nöbeti geçiren biri görülürse yakınıysanız öncelikle nöbet geçiren kişinin zarar görmesini önlemeye çalışmalısınız Etrafında sivri uçlu, kesin ve sert maddeleri uzak tutmalısınız.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.