Emziren Kadınların Beslenmesi

Hamilelikten sonra ilk 6 ay süreli ile bebeklerin anne sütünden yararlanmaları onların yaşamları için çok önemlidir. Anne sütündeki bulunan vitaminler ve mineraller bebeklerin gelişmesi ve büyümesi için oldukça önemlidir. Bu yüzden bütün anneler bebeklerini kendi sütleri ile beslemek isterler. Çünkü bilirler ki onlar için en faydalı besin kendilerinin vereceği süttür.

Annelerde süt üretiminin düzenli ve yeteri kadar olması için beslenmelerine çok dikkat etmelidir. Emziren bayanların tıpkı hamilelikte olduğu gibi 3 ara ve 3 ara öğün olarak beslenmeleri tavsiye edilir. Öğün atlamamaya özen göstermeleri sütlerinin azalmaması açısından oldukça önemlidir. Öğün atladıklarında sütlerinin azalması olası bir durumdur. Enerji ile oluşan süt besin ile desteklenmediğinde azalacak, dolayısıyla bebek için yeterli süt üretilemeyecektir. Ayrıca öğüt atlamak sütün kalitesini de doğrudan etkileyeceği için bu konuda hassas mutlaka davranılmalıdır.

Normal olarak salatalarını, yeterli miktarda ekmekleri ve et ürünlerini tüketmeleri gerekmektedir. Aynı zamanda sıvı tüketimi de anne sütünün artışını olumlu yönde etkileyen diğer bir faktördür. Sıvı tüketimi ne kadar çok artarsa, süt miktarı da o kadar çoğalacaktır. Bu su miktarı uzmanlar tarafında günde 2–3 litre olarak belirlenmiştir. Bunun yanı sıra emziren anneler için üretilmiş bitki çaylarını tüketmekte oldukça faydalı olacaktır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.