Doğum Kontrol İğneleri

Doğum kontrol iğneleri horman içermekte olan iğnelerdir. Her ay ve 3 ayda bir yapılan iki çeşiti vardır. İğne yapıldıktan sonra kana yavaş bir şekilde hormon salgılamaktadır. Hapa benzer bir türde yumurtanın oluşmasını engeller. Bununla beraber rahim ağzındaki salgıları kalınlaştırıp spermin rahme gitmesini engeller.

Doğum Kontrol İğneleri Nereden Alınır

Doğum kontrol iğneleri eczanalerden ve sağlık kuruluşlarında tedarik edilebilir. Fakat iğneyi alıp kullanmadan önce bir uzmana danışmanız gerekmektedir. Kullanacağız iğnenin size uygun bir yöntem olup olmadığına kadar verilmesi, kan basıncı ve vücut ağırlı ölçme gibi işlemle yapılmalıdır.

DoğUm Kontrol İğnelerinin Faydaları

1- Hamileliği % 99 oranında engeller
2- Kullanımı oldukça kolaydır
3- Diş gebeliği önler
4- Rahimde ve tüplerde iltihaplanmaları önler
5- Kadını yumurtalık ve meme kanserine karşı korumaktadır.
6- Adet kanaması miktarını azaltır. Bu sayede kansızlığı önlenmesini sağlar

Doğum Kontrol İğnelerinin Zararları Ve Olumsuz Yönleri

1- İğne bırakıldığı zaman doğurganlığa 6 ila 9 ay sonra başlanabilir.
2- Memelerde dolgunluk yapabilir. İlk 3 ay içerisinde düzelir
3- İğnenin yapılması için bir sağlık kuruluşuna gitmek gerekmektedir.
4- İlk kullanımda 1 ila 2 kilo aldırabilir.
5- Bazı kadınlarda tansiyonun yükselmesine neden olabilir.
6- Üç ayda bir yapılan iğneler adet düzensizliğine neden olabilir. Bu adet miktarının azalması hatta kesilmesi, ara kanamalar, lekelenmeler, nadiren de aşırı kanama şeklinde olabilir. Bu düzensizlikler 9-12 ay içinde büyük ölçüde düzelir.

Doğum Kontrol İğnesi Nasıl Kullanılır

Adet kanamanızın ilk günü (ya da ilk 5 gün içinde) enjeksiyon koldan veya kalçadan yapılır. Gebe kalmak istediğiniz döneme kadar hiç ara vermeden (hatta yıllar boyunca) iğneleri kullanabilirsiniz.
Diğer enjeksiyon için verilen randevu tarihinden önceki 7 gün içinde başvurabilir ve enjeksiyon yapılabilir. Ancak, enjeksiyonun yapılması için verilen tarihten 1 gün bile gecikilmemelidir.
Bazı kadınlarda özellikle kullanımın ilk 3 ayında bulantı, ara kanaması, lekelenme, memelerde dolgunluk ve 1-2 kilo artışı yapabilir. Bu belirtiler 3 ayın sonunda tamamen geçer.
Bu iğnelerle birlikte bazı ilaçlar kullanılmamalıdır. Bu ilaçlar etkisini azaltarak gebeliğe neden olabilir Eğer düzenli ilaç kullanılıyorsa mutlaka hekime danışılarak kullanılan ilaçların iğnelerle birlikte kullanılıp kullanılmayacağı öğrenilmelidir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.