Doğum Kontrol Haplarının Faydaları Ve Zararları

Menopozdaki kadınlara verilen gebelik önleyici hapların, meme kanseri riskini artırmadığı gibi kalp krizi riskini de azalttığı bildirildi. Amerikan hükümetinin finanse ettiği araştırma, östrojen ve progesteron içeren hapın, meme kanseri riskini artırmak şöyle dursun kalp krizi, yüksek kolesterol ve yüksek tansiyon tehlikesini azalttığını gösterdi. Hormon hapı verilen 67 bin sağlıklı kadınla ilaç verilmeyen 94 bin kadın grubu kıyaslanarak yürütülen araştırma 1991 yılında başlatıldı. Sonuçlar yeni açıklandı.

Ulusal Sağlık Enstitüsü’nce yaptırılan ve iki yıl önce açıklanan sonuçlar ise kadınlara menopozdan sonra verilen östrojen esaslı ilaçların, kanser ve kalp-damar hastalıkları riskini artırdığını gösteriyordu. Bu nedenle dünyada milyonlarca kadın, tedaviyi bırakmıştı. Yeni araştırmayı yürüten ekipten Dr. Rahi Victory, hormonların iyi ya da zararlı oluşunun, kullanılan hormon tipine ve ilacın alındığı yaşa bağlı olduğunu söyledi. “Daha önce hiç hap kullanmamış menopozlu kadınlar arasında kalp-damar hastalıkları riskinin yüzde 8 azaldığını belirledik” diyen doktor, “Erken yaşlardan itibaren gebelik önleyici hap kullanan kadınlar, ileri yaşlarda kalp hastalıklarından muhtemelen daha iyi korunuyorlar” dedi.
Dr. Victory, bazı kanserlerin ortaya çıkma riskinin de yüzde 7 azaldığını, hap kullanma süresinin uzamasıyla bu oranın da arttığını kaydetti.
Doğum kontrol haplarının korunma dışındaki en önemli yararları nelerdir:
Doğum kontrol haplarının, adet kanamalarını düzenlemek, adet dönemi ağrısını azaltmak, hormon dengesini sağlamak, sivilce ve ciltteki yağlanmayı engelleyebilmek, rahim ve yumurtalık kanserine karşı korumak, memede fibrokistik hastalıkların oluşumunu engelleyebilmek ve adet öncesi gerginliği azaltmak gibi pek çok ek yararı vardır.
Hapların adet kanamaları üzerindeki olumlu etkileri nelerdir:
Doğam kontrol hapı kutlanan kadınlarda adet kanamaları ayda bir kez ve düzenli olur. Adet düzensizliği yaşayan kadınlarda hap kullanımı adetlerin düzenli olmasını sağlar. Ayrıca haplar, adet kanamasının miktarının azalmasına yardımcı olur. Adet kanaması fazla olan kadınlarda demir eksikliği anemisi (kansızlık) sık görülür. Doğum kontrol haplan, adetlerin düzenli olmasını sağlamanın yanı sıra, adet kanaması miktarını azaltarak aneminin önlenebilmesine ve adet dönemi ağrılarının azalmasına yardımcı olur.

Doğum kontrol kaplanı, yumurtalık ve rahim kanserine karşı nasıl koruma sağlar:

Haplar yumurtalıkların çalışmasını önlediği için yumurtalık kanserine karşı koruma sağlar. Hem yumurtalık hem de rahim kanserinin, doğum kontrol hapı kullanan kadınlarda neredeyse yarı yarıya azaldığı görülebilmektedir. Kullanım süresi uzadıkça hapın bu yararlı etkisi artmaktadır.
Yumurtalık kistleri üzerinde kapların nasıl bir etkisi var:
Haplar, yumurtalık kistlerinin tedavisinde sık kullanılmaktadır. Patolojik olmadığı düşünülen, genellikle çatlamamış yumurtalara bağlı olan folikül kistler ve fonksiyonel kistlerde tedavi amacıyla doğum kontrol hapları kullanılır. Haplar yumurtalıkların çalışmasını engelleyerek yumurtlamayı baskıladıkları için kistleri küçültür. Bu sayede olumlu sonuçlar alınabilir ve yumurtalık kistleri tedavi edilebilir.

Doğum kontrol haplarının sivilcelenme ve tüylenme üzerindeki etkileri nelerdir:

Halk arasında doğum kontrol haplarının tüylenme yaptığına dair yanlış bir inanış vardır. Oysa bugün tüylenme ve akne tedavisinde doğum kontrol hapları kullanılmaktadır. Günümüzde bazı hapların bu konuda etkili alabildiği görülmektedir.
Doğum kontrol haplarının meme hastalıkları üzerindeki etkileri nelerdir:
Kadınlar arasında sık görülen fibrokistik hastalık ve fibroadenom gibi iyi huylu meme hastalıklarının tedavisinde doğum kontrol haplarının sağlıklı sonuçlar verebildiği bir gerçektir. Ayrıca hap kullanan kadınlarda bu hastalıkların görülme sıklığında da azalma olduğu bilinmektedir. Doğum kontrol haplarının meme kanseri yaptığına dair var olan inanışlar ise doğru değildir.

Doğum kontrol haplarının PMS (premenstruel sendrom) üzerindeki etkileri nelerdir:

PMS, adet öncesi yaşanabilen gerginlik, sıkıntı, vücutta şişkinlik, huy ne iştah değişiklikleri gibi şikayetleri kapsar. Günümüzde kullanılan bazı doğum kontrol haplarının, bu şikayetler üzerinde olumlu etkileri gözlenebilmektedir.

Hapların bu yararları yeterince biliniyor mu :

Türkiye’de hapların yararları maalesef yeterince bilinmemektedir. Oyna gelişmiş ülkelerdeki kadınlar bu ek yararların farkında olarak, bilinçli bir şekilde doğum kontrol hapı kullanmaktadır. Türkiye Aile Planlaması Derneği, yaptığı çalışmalarla doğum kontrol haplarının yanı sıra tüm modern yöntemlerin bilinçli bir şekilde kullanılmasını artırmayı amaçlamaktadır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.