Doğru Makyaj İçin Doğru Fondöten Seçimi

Makyaj yapmak başlı başına bir sanattır. Makyaj uzmanları makyaj yaparak insanlarda inanılmaz değişiklikler meydana getirebilirler. Bu yüzden makyaj yapmak ve yaptırmak çok önemlidir. Tabi malzemelerin doğru seçilmesi doğru makyaj için atılacak ilk adımdır.

Makyaj cilde uygulanan bir uygulama olduğu için kesinlikle cildimizi uyumlu ürünleri kullanmak gerekir. Makyajın birinci adımı olan fondöten seçimi ile başlayalım. Normal cilt tipleri için her türlü fondöten kullanılabilir. Yağ bazlı, sıvı ya da krem şekilde olanlar rahatlıkla uygulanır. Eğer yağlı bir cilde sahip isek bu sefer su bazlı olan fondötenler tercih edilmelidir. Cilt zaten yağlı olduğu için yağlı ürünlerden uzak durulmalıdır. Aksi takdirde ciltte problemler ortaya çıkabilir. Bunun yerine su ve nem oranı yüksek olan ürünler kullanılırsa daha güzel sonuçlar alınacaktır. Bunun dışında kuru ciltler için yağlı olan fondötenler tavsiye edilmektedir. Cilt zaten kuru olduğu için nem verecek, onu canlandıracak olan bu türü seçmek en doğru davranış olacaktır. Yine krem şeklinde ya da stick şeklinde olan fondötenleri de kullanmakta bir sakınca yoktur. Önemli olan burada yağ ve nem oranının yüksek olmasıdır. Bu şekilde yapılan uygulamalarda güzel sonuçlar elde edilir. Cildi hassas olan kişiler için ise medikal fondötenler önerilir. Kişilerin cilt doktorları tarafından tavsiye edilen ürünler olabilir. Bunlar temin edilerek uygulandığında hassas ciltler içinde problem oluşma olasılığı ortadan kalkacaktır. Çünkü sivilce, ciltte kızarıklık, tahriş ve alerji gibi durumlar söz konusu olabilmektedir. Bu yüzden hassas ciltlere sahip olan kişilerin doktor tavsiyesi ile fondöten seçimi yapmaları cilt sağlıkları açısından daha faydalı olacaktır.

Cilde uygun yapıda fondötene karar verdikten sonra sıra cilt rengimize uygun fondöten rengi seçmeye gelir. Eğer açık bir ten rengine sahipsek, pembe, şeftali ve açık bej tonlarında fondötenleri tercih etmeliyiz. Orta kahve tonlarında bir cilt rengimiz varsa, orta renk bejler ve koyu bejler uygulanmalıdır. Çikolata tenli dediğimiz tenli insanlarda da bejin en koyu tonları rahatlıkla uygulanabilir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.