Diş Çürüğü Tedavisi

Diş çürüğünün en tipik belirtisi ağrıdır. Diş ağrıdığı zaman aspirin veya başka bir ağrı kesici ilaç ile ağrıyı kesebilirsiniz. Yalnız aspirini içerken direk dişinize uygulamayın. Ağzı saat bir ılık ve tuzlu suyla çalkalayarak karıştırın. Fakat bu yöntemler yatıştırıcı yöntemlerdir tedavi edici yöntemler değidir.

Önceden apseli bir dişe yapılan tek tedavi dişin çekilmesiydi.Bazı koşullar doğrultusunda diş çekme işlemi uygun olabilir. Fakat günümüzdeki diş doktorları apseli dişleri iyileştirebilmektedirler.

İlk olarak diş doktoru enfeksiyonu giderebilmek için antibiyotik tedavisi yapacaktır. Bu şekilde enfeksiyonun vücudun diğer bölümlere yayılmasının önüne geçilir. Kişinin ağrıdan şikayet etmemesi için ayrıca ağrı kesici ilaçta verilmektedir.

Dişi çekme yerine tedavi edecek olan dişi doktoru o bölgeyi uyuşturabilir ve sonra dişin özü yuvasına bir delik açabilir. Bu basıncı azaltacaktır. Diş özü yuvasını temizler. Daha sonra hareket etmeyecek şekilde birşey ile doldurur. Apseli olan diş temizlendikten sonra şişme olduysa diş doktoru antinomikoz ismi verilen bir hastalık var mı yok mu anlamak için özel bir kültür yapmayı isteyebilmektedir.

Bir sonraki aşamada diş doktoru dişin içerisine geçici bir dolgu yapacaktır. Enfeksiyon temizlendikten sonra diş doktoru büyük bir ihtimalle sizi birkaç ay içerisinde tekrar çağırır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.