Diş Ağrısı Nedenleri Nelerdir

Diş çürüğü ağız kokusuna, ani bir şekilde gelişen olumsuz sonuçlar yaratan diş çürümeleri belli zaman sonra diğer dişerlerede zarar verebilmektedir. Tıp dünyasında en şiddetli 3. ağrı olarak gösterilen diş ağrısına zemin hazırlamaktadır.

Doktor tarafındandan tedavi edilemeyen iltihaplanma ve şişme durumlarda oluşan diş ağrları bazen ağrı kesici ilaçlar dahi ağrıyı kesemeyen durumlar oluşmaktadır. Bu durumlarda sık aralıklarla ağrı kesici kullanmak belli zaman sonra ağrı kesicinin etkisinin kaybolmasına neden olabilmektedir. Bu tür ağrılarda soğuk suya batıraln bir bezi ağrıyan yerin dışarıdan ve fazla bastırmadan tutmak ağrıyı dindirebilir.

İltihaplanma durumunda diş doktoruna müracat etmek gerekmektedir. Tedavi aşamasında diş doktorunun vereceği size uygun olan antibiyotik tedavisi 1 hafta gibi bir süre devam etmektedir. Antibiyotik dişte olan ödemi yok etmede kullanılan ilaçtır. Bu şekilde ağrılardan en kısa sürede kurtulabilirsiniz.

Ağrıyan diş üstüne veya çevresinde yer alan yemek kalıntıları bir diş fırçası veya diş ipi yardımıyla temizlenmelidir.

Diş ağrıları çoğu zaman zonklama tarzında ve insanı bir hayli rahatsız edici bir şekilde oluşur. Ağrı git gide şiddetlenir ve bazen insanın dayanamayacağı bir hal alır. Özellikle abse tarzı iltihaplanma durumunda dışardan görülebilecek derecede şişlikler oluşabilir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.