Detoks Nedir

Detoks bir tür vücudumuzu toksinlerden arındırma yöntemidir. Bildiğiniz gibi vücutta biriken toksinler birçok hastalığa neden olabilmektedir. Detoks ile kişiler vücutlarında bulunan toksin birikintilerinden kolayca arınırlar. Böylece vücutlarını yenilerler ve daha sağlıklı hale getirirler.

Soluduğumuz havadan tutunda, yediğimiz, içtiğimiz her türlü gıdalarda toksinler bol miktarlarda vardır. İnsanoğlu da sürekli olarak bu toksinlere maruz kalmakta ve bedeninde biriktirmektedir. Detoks, birtakım malzemeler kullanılarak sıvı beslenmesi ile yapılmaktadır. Fakat detoks sadece sıvı takviyesi ile yapılan bir arınma yöntemi değildir. Beslenme dışında yapılan başka uygulamalarda vardır. Ancak beslenme büyük ve önemli bir kısmını kapsamaktadır.

Detoksta 5 organın çalıştırılması çok önemlidir. Bunlardan bir tanesi kalın bağırsaktır. Kalın bağırsak ile toksinlerin atılması hızlandırılmış olunur. İkincisi akciğerlerimizdir. Detoks uygulaması sırasında oksijen alıp verilmesini doğru şekilde yapmak gerekir. Bunun dışında burnumuz ve sinüslerimizin de açılması önem arz etmektedir. Sinüslerin temizlenmesi ile bu kısımdaki toksinlerde atılmış olacaktır. Bunun dışında böbreklerimizin çalışmasının hızlandırılması, bol bol sıvı tüketilmesi, böbreklerimiz aracılığı ile toksinlerin atılmasını sağlayacaktır. Ve son olarak da tabi ki cildimiz. Terleme yolu ile toksinlerin atılmasını sağlayan cildimizin günlük olarak gözeneklerinin açılması ve yeni toksinlerin atılmasına imkan verilmesi gerekir.

Beslenme yöntemi ile yapılan detoks ise genelde detoks diyeti olarak adlandırılır. Detoks diyeti boyunca sadece verilen yiyecekler tüketilmelidir. Bu diyetin süresi genelde 7 gündür. Uzmanlar hücrelerin ve organların yenilenmesi için gerekli görülen süreyi bu şekilde belirlemişlerdir. Bunun dışında kısa programlarda uygulanabilir. Bu programlar 3-4 günlük olabilmektedir. Fakat bu 7 günlük detokslar belirli mevsimlerde yapılmalıdır. Bahar aylarına girmeden önce kışın biriktirilen toksinlerden arınmak amaçlı yapılabilir. Kendi kendinize evinizde uygulama yapabileceğiniz gibi, tam anlamıyla bir arınma için detoks merkezlerini tercih edebilirsiniz.

Kısacası sizde toksinlerinizden arınmak ve bedeninizi yenilemek isterseniz, detoks uygulamasından yararlanabilirsiniz. Aslında günümüz yaşam şartları göze alındığında bütün insanların yılda bir kez bile olsa detoksu yapmaları kesinlikle tavsiye edilmektedir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.