Dalak Şişmesi Nedenleri Nelerdir

Dalağın oldukça değişik fonksiyonları vardır. Kan veya lenf sistemini içeren birden fazla hastalıkta enfeksiyon tümör, karaciğer hastalığı ve parazitler etkili bir rol oynamaktadır.

Dalak lenf sistemi ve immün sisteminin bir üyesidir. Beyaz kan hücrelerinin dolaşmasını, kırmızı kan hücrelerinin üretimini ve korunmasını sağlayan bölümdür.

Kapı toplardamarında yüksek tansiyon genelde dalağın büyümesine neden olmaktadır. Büyümekte olan dalak kemik iliğinin etkili olmasını kısıtlamaktadır. Alyuvar, akyuvar ve trombisitlerin üremesini engeller. Kemik iliğinde alyuvar yapımının azalmasıyla alyuvar üretimini uyaran folik asitin yetersizliği ve aşırı alyuvar yıkımıyla birleşince kişide kansızlık ve vücut direncinin zayıflaması gibi sorunlar görülmektedir.

Enfeksiyöz mononükleoz (EBV ye bağlı) hemolitik anemiler talasemiler hemoglobinopatiler glukoz 6 fosfat dehidrogenaz eksikliğine bağlı hemolitik anemi idyopatik otoimmün hemolitik anemi immün hemolitik anemi sarkoidoz sklerozan kolanjit bakteryel enfeksiyonlar viral enfeksiyonlar parazitik enfeksiyonlar siroz (portal ven obstrüksiyonu, portal hipertansiyon) lösemi Hodgkin hastalığı lenfoma Wilson hastalığı kistik fibroz bilyer atrezi enfeksiyöz mononükleoz (CMV ye bağlı) kedi tırmığı hastalığı orak hücreli splenik kriz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.