D Vitamini Faydaları Nelerdir

D vitamini insan sağlığı için gereken bir vitamindir. Kalsiyum ve fosfor emilimini düzenleyip kemikleri ve dişlerin güçlenmesini sağlamaktadır. Kemiklerdeki ve diş gelişimi üstündeki faydaları sebebiyle özellikle bebeklerde ve büyüme evresindeki çocuklarda D vitamini ihtiyacını karşılayabilmek çok önemlidir.

D vitamini sindirim sistemine iyi gelmekle birlikte bağırsakların düzgün çalışmasını sağlar. Kaslar, cilt ve pankreas için büyük faydası vardır. Tiroit foksiyonları ve normal olan kan pıhtılaşması için önemlidir. Sinir sistemi bağışıklık ve bazı hormonların düzenlenmesinde görev almaktadır.

D Vitamini Bulunan Besinler Nelerdir

Özellikle yumurtanın sarısı, balık ve balık yağı, tereyağı, et, sebzeler ve karaciğerde D vitamini oldukça yüksek miktarlarda bulunmaktadır.

D Vitamini Eksikliği Hangi Hastalıklara Neden Olur

D vitaminin eksik olması çocuklarda genellikle raşitizme yol açmaktadır. Yetişkin insanlarda ise kemik yumuşamasına neden olmaktadır. D vitamini eksikliğinde kemik matriks yapısı bozulur. Kemik ve kasın güçsüz olmasıyla ilerleyen hastalıklar oluşur. Çocuklarda raşitizm, kemikte gelişim bozukluğu ve geç diş çıkması gibi şikayetler olabilir. Yetişkinlerdeyse kemik yumuşaması, diş çürümesi ve uyku bozukluğu gibi durumlar görülebilir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.