Çocuklarda Göz Kayması Nedir

Çocuklarda Göz Kayması Şaşılık Nedir

Şaşılık olayı gözün paralelliğinin bozulmasıyla oluşan kaymaladır. Çocukların ortalama %4’lük bir kısmında görülebilen bir göz sorunudur. Şaşılık durumunda bir göz düz bakarken diğer göz içe, dışa, aşağı ve yukarı doğru kayabilmektedir.

Bir gözde daima kayma olabileceği gibi arada farklı göz kayabilir. İlk zamanldar burun kökü genişliği nedeniyle bebeklerde yalancı şaşılık görülebilir. İlk dört ayda görme duyusu gelişirken gözlerin hareketleri kısa süreliğine kaymalara neden olaiblir.

Bu durumlar normal değildir. Bununla beraber göz doktoruna muayene edilmelidir. İlk beş aydan sonra oluşan kaymalar oldukça önemlidir. İlk beş aydan sonra olan göz kaymalarını bir doktora mutlaka göstermelisiniz. Ayrıca katarakt, göz tümörü, nörolojik hastalıklar, travmatik göz kası sinir felçleri gözde kayma sebebidir. Göz kırma kusurları gözlerde kaymaya sebep olur.

Şaşılık Nedenleri Nelerdir

Göz kaslarındaki dengesizlikler bu kasları kontrol eden beyin merkezindekileri etkileyen serebral palsi, down sendromu, hidrosefali gibi hastalıklar gözdeki katarakt glokom ve göz tümörleri ve travmatik hasarlar gözlerin paralelliğini bozarak kaymaya neden olabilir. Gözlerde kırma kusuru göz kaymasına göz tembelliğine neden olabilir. Tedavi nedene yönelik olup gözlük kapama egzersiz ile yapılabilir. Cerrahi olarak müdahale gerektiğinde yapılmalıdır.

Latest Comments
  1. bekir

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.