Çocuklarda Görülen Göz Hastalıkları

Bebeklerde Gözyaşı Kanalı Tıkanıklığı

Yeni doğmuş bir bebeğin bir veya iki gözünde daima sulanma ve çapaklama görülebilmektedir. Bu durumda gözyaşı kanalı tıkalı olabilir bu yüzden bir göz hekimine götmenizde fayda vardır. Gözyaşı kanal tıkanıklığı enfeksiyon kontrol altında tutularak masaj yapılarak 1 yaşına kadar açılabilmektedir. Eğer açılmazsa bir yaşından sonra narkoz verilerek prob yardımıyla gözyaşı kanalı açılmaktadır.

Göz Tembelliği Nedir Ve Göz Kayması Tedavisi Nasıl Olur

Çocuklarda göz tembelliğinin nedeni gözde kayma kırma sorunu, konjenital katarakt, göz kapağının düşük olması gibi nedenlerden dolayı tembel olan gözde bulanık görme olabilmektedir. İnsan beyni bulanık görüntüyü supremen ederek net gelen gözün görüntülerini daha çok önemsemekte yada şaşılık durumunda çift görmeye sebep olan gözden gelen görüntüyü yine aynı şekilde supreme etmektedir.

O gözde görme hücrenlerinin görme görevlerini unutmasıyla göz tembelliği ortaya çıkmaktadır. Gözde eğer herhangi bir görme sorunu varsa sağlam göz kapatılır ve tembel göz çalıştırılır. Eğer şaşılık söz konusu ise kayma düzeltilir. Daha sonra tembel göz çalıştırılır. Buda gören gözün kapatılmasıyla sağlanır. 8 ila 9 Yaşına kadar tedavisi mümkün olan bu rahatsızlığın ilerleyen yaşlarda tedavisi oldukça zordur.

Bebeklerde Görme Bozuklukları Belirtileri

Bir bebekte işçe kayma söz konusu ise genelde hipermetropi göz tembelliği birlikte görülmektedir. Bebek ve çocuk televizyonu yakın mesafeden izliyorsa, kitabı veya defteri yakın mesafeden okuyorsa gözünü sürekli açıp kapatıyorsa sabit bir pozisyonda görmeye çalışıyorsa, gözlerini kısarak görmeye çalışıyorsa bir göz doktoruna muayene olması gerekmektedir.

Doğuştan Katarakt Ve Göz Tansiyonu Nedir

Yeni doğmuş bir bebeğin göz bebeğinin rengi beyazsa bir doktora göstermelisiniz. Bu genel kataraktın bir belirtisidir. Nadirde olsa göz tümörünün yada konjenital virens persitant hiperplazide bu görüntüye neden olabilmektedir. Katarakt tedavisi bir an önce yapılmalıdır. Yapılmazsa göz tembelliği oluşabilir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.