Çocuklarda Ateş

Ateş, vücut ısısının normalin üzerine çıkmasıdır. Çocukların ateşinin yüksek olması birçok ebeveynlerin paniğe kapılmasına neden olur. Ancak ateş bir hastalık değil, vücudun enfeksiyonla savaşmasının bir yoludur.

Bebeğinizin ısısı size her zamankinden fazla geliyor ise tam bir ölçme yapmak gerekir. Cildinin sıcak olması her zaman ateşi olduğunu göstermez. Çünkü çocuklarda vücut sıcaklığı erişkinlere göre daha sıcaktır. Her çocuğun vücut ısısı kendine özgüdür ve farklılık gösterir. Vücut ısıları yaşa, aktiviteye, hastalıklara, çevredeki sıcaklığa ve giysiye göre değişebilir.

Vücut ısısı 38 derece olduğu zaman çocuk ateşli demektir. Vücut ısısı gün içinde 1.1 santigrat derece’ye kadar değişebilir. İnsanlarda ısı kontrol merkezi hipotalamus olup vücut ısısı 37 santigrat dereceye ayarlıdır. Ateş çoğunlukla vasküler-kollagen hastalıklar ve enfeksiyon (viral bakteriyel) hastalıklarda yükselir. Ateş çıktığında hastalıkların tanı ve tedavisi yaşa göre değişir. Yaş hastalığın tanı ve tedaisinde önemli rol oynar. Mesela 3 aylıktan küçük bebeklerde yüksek ateş olması ciddi bakteriyel enfeksiyon olduğunu gösterir.

Ateş birçok yerden ölçülebilir. Makat, koltuk altı, kulak ve dil altından ölçülebilir. Yalnız koltukaltı sıcaklığı normalde 36,5-37 derece olduğu için burada ölçüm yaparken dijital ya da civalı termometreler kullanılmalıdır. 37,5 derecenin üzerinde olunca çocuk ateşli kabul edilir. Kulaktan ölçüm hızlı ve kolay uygulanabilir olmasından dolayı çok sık kullanılır. 38 derece ve üzeri ateş kabul edilir. Makattan ölçüm vücut ısısına en yakın olduğundan en güvenilir ölçümdür. Fakat yeni doğan bebeklerde rektum hasarı verebilme ihtimali olduğundan ve rahatsızlık hissi verdiğinden çok fazla kullanılmayan yöntemdir. Makattan ölçümde ise 38 derecenin üzeri ateş kabul edilir.

Çocuğunuzun ateşi olduğunu fark ettiğinizde hemen yukarıda saydığımız ölçümlerden birini deneyerek ateşinin kaç olduğunu öğrenmeniz gerekir. Ateşi 38 derecenin üzerinde ise hemen doktora başvurulması gerekir. Ateş düşürücü şurup, ilaç veya fitil verilerek ateşi düşürülmeye çalışılır. Bu ilaçlar sadece çocuğunuzun ateşini düşürdüğü için biraz rahatlama sağlar. Hastalığını tedavi etmez. Şiddetli enfeksiyonda ilacın etkisi geçer geçmez ateş yeniden çıkacaktır. Ateşi 39 derecenin üzerinde olan çocuk çok huzursuz olur ve mutlaka doktor kontrolünden geçmesi gerekir. Doktora götürmeden önce evde ağrı kesici ilaç vermenin dışında ayrıca ılık bir duş aldırmak çocuğunuza çok iyi gelecektir. Ateşi olduğu zaman doktor önermeden antibiyotik kullanılmaması gerekir.

Ateşi esnasında vücutta ısı kaybı olacağı için ağızdan sürekli sıvı alımı sağlanmalıdır. Çünkü sıvı kaybı olunca vücutta enfeksiyon olmasa bile susuzluktan dolayı ateş yükselebilir. Ateş yükselince titreme olacağı için çocuğun üzeri örtülmemelidir.

Latest Comments
  1. Ateş Ölçer

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.