By-pass Ameliyatı Nedir Kimlere By-pass Ameliyatı Yapılır

By-pass Nedir Ve Kimler By-pass Ameliyatı Olur

By-passın kelime anlamı köprülemedir. Bu ameliyat vücudun atardamarların tıkayıcı hastalıklarda yapılan cerrahi bir iyileştirme yöntemidir. Belirli yerlerde daralma veya tıkanma oluşmuşsa ve buna bağlı olarak beslediği bölgelede kanı akışını taşıyamayan atardamarda tıkalı olan bölgenin ilerisinde vücudun başka bölgesinden hazırlanan damar yardımıyla köprü oluşturup kan ihtiyacının karşılanması için yapılan işlemdir.

Günümüzde koroner damar hastalıklarının görülme olasığına paralel olarak bir çok veya yaygın bir şekilde uygulanmakta olan ameliyatlardan dolayı by-pass ameliyatı ismi duyulunca akla ilk önce koroner damarlara yönelik bir ameliyat glemektedir. Koroner by-pass ameliyatı kalbi beslemekte olan atardamarlara koroner damar adı verilmektedir. Bu damarların daralması yada tıkanması söz konusu olduğunda koroner by-pass ameliyatı adı verilmektedir.

By-pass Ameliyatı Ne Kadar Sürer

Bu ameliyatta yapılacak cerrahi müdahaleye, yapılacak olan by-pass sayısına, aynı cerrahi müdahalede kalbe başka cerrahi müdahale yapılacak mı yapılmayacak mı ve önce herhangi bir kalp ameliyatı olunmuş mu bu durumlara göre süresi değişiklik göstermektedir.

Hangi Damarlara By-pass Ameliyatı Yapılır

Bir insanın kalbini 3 tane koroner damarla bunlarda çıkan dallar beslemektedir. Bu damarların dal sayısı, çapı ve beslemiş olduğu alanların genişliği insandan insana değişiklik göstermektedir. Koroner damarın çapı insan kalbinde genelde 1 ile 2.5 mm civarıdadır. Koroner anjiyografide tespi edilen kişinin damar miktarına göre genel olarka 1 mm üzerinde çapı bulunan damarların hemen hemen hepsine by-pass ameliyatı uygulanabilmektedir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.