Burun Tıkanıklığı Nedir Nasıl Tedavi Edilir

Burun tıkanıklığı sorunu insan için oldukça rahatsız edici bir durumdur. İnsan burundan kolay kolay nefes alamaz bu sorunla karşılaştığı zaman. Genellikle ağızdan nefes alıp verir. Sadece ağızdan nefes almaktan haliyle insanı sıkar, bunaltır ve günlük yaşamını olumsuz derecede engeller. Yaşam kalitesini bi hayli düşürür.

Burun tıkanıklığı sorunu genellikle nezle, grip ve sinüzit gibi hastalıklardan oluşmaktadır.

Burun Tıkanıklığı Tedavisi

Burun tıkanıklığını tedavi etmek için öncelikle herkezin aklına burun spreyleri gelmektedir. Fakat bu spreyler kullanıldığı zaman bağımlılık yapabiliyor. Bu yüzden kullanılması pek tavsiye edilmiyor.

Tedavi yönünden bu zamanda sigara içenlerin sigarayı azaltması yada tamamen sigara içimini bırakmaları önerilmektedir. Bu hastalık süresinde sıcak çorba tüketilmeli, bitki çayları içilmeli, bol miktarda c vitamini ve bol sü tüketimi yapılması tavsiye edilmektedir.

Burun Tıkanıklığı İçin Doğal Ve Bitkisel Tedaviler

Burun tıkanıklığını geçirmede okyanus suyu yani tuzlu su çok iyi gelir. Yarım bardak ıluk sıya yarım çay kaşığı tuz atın ve karıştırın. Karıştırdıktan sonra karışımı burnunuza çekin. Tuzlu olan su hem tıkanıklığı engeller, hemde sinüste oluşan bakterilerin ölmesini sağlar.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.