Botoks Nedir Botoks Nasıl Yapılır

Kadınların her daim güzel ve genç görünme isteklerine çözümler gittikçe artmaktadır. Bilim adamları teknolojinin de varlığını kullanarak kadınların bu isteklerini gerçekleştirmek için durmadan çalışmakta ve yeni yöntemler geliştirmektedir. İşte bu yöntemlerden bir tanesi de botoks uygulamasıdır. Bu uygulama ile kadınlar özellikle yüz bölgelerindeki mimik kırışıklarına çözüm bulmuşlardır. Botoks sayesinde mimik yani yüz kaslarının sürekli olarak çalışmasından dolayı meydana gelen çizgiler ve kırışıklıklara geçici süre ile veda edilmektedir.

Botoks uygulaması cerrahi yöntemden oldukça avantajlıdır. Öncelikle herhangi bir bıçak darbesi veya germe işlemi olmadan, sizi rahatsız eden kırışıklıklarınızdan kurtuluyorsunuz. Uygulama sonrası sosyal yaşantınıza hemen geri dönebilmektesiniz. Ayrıca aşırı ağrı ya da sızı hissetmemektesiniz.

Botoks aslında botilinum denilen bir tür toksittir ve bir tür bakteri ile birlikte elde edilir. Botoksta kullanılan bu toksin maddesi, sürekli olarak kullanılan kasın artık işlevini görmemesi için kasın içine enjekte edilir. Böylece kas artık kasılmamakta ve gevşek bir hale gelmektedir. Dolayısıyla çizgiler ve kırışıklıklar ortadan tamamen kaldırılır. Yüz bölgesinde kaşların arasındaki çizgilere, göz çevresindeki çizgilere ve alın çizgilerine çok sık uygulanır. Botoks, ufak bir iğne yardımı ile yapılmaktadır. Uygulama sırasında iğnenin batması nedeniyle hafif acı duyulur. İşlem sonrasında hiçbir ağrı ya da sızı kesinlikle hissedilmez. İşlem gerçekleştirildikten birkaç gün sonra etkileri görülmeye başlanır ve 15 gün sonra botoksun faydası tamamen gözle görülür hale gelir. Botoks yaptıran kişiler 1 hafta sonra kontrole çağrılarak, eğer etki edilemeyen kaslar var ise oralara yeniden uygulama yapılıp son rötuşlar atılır. Yaklaşık olarak 6 ay süre ile etkisini sürdüren botoks, en başta belirttiğimiz gibi geçici bir yöntemdir. Etkisinin geçmesi ile eğer istenilirse tekrar uygulanabilir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.