Böbrek Nakli Nedir

Canlı veya ölen birinden alınan organ ile böbrek yetmezliği olan bir insana o organın nakledilmesi işlemidir. Böbrek nakli ameliyatındanda sonra hasta bir takım ilaçlar kullanabilmektedir. Böbrek naklinden sonra hasta normal hayatına devam edebilir. Nakil ile birlikte hastanın yaşam süresi uzamaktadır.

Böbrek Naklinin Avantajları Nelerdir

Tartışmasız böbrek hastalıklarında en iyi tedavi yöntemi böbrek naklidir. Diyaliz tedavisi iyi şartlarda sağlıklı bir kişinin yapmış olduğu işin % 5’ini yapabilir. Başarılı bir şekilde yapılan böbrek nakli bunun 10 katını yapabilmektedir. Böbrek yetmezliği bulunan kişilerde böbrek nakli yapıldığı zaman bunun en büyük faydası diyalizden kurtulmuş olmalarıdır.

Doku Uyumsuz Böbrek Nakilleri

Böbrek nakli söz konusu olduğu zaman akla ilk önce doku uyumu gelmektedir. Organ nakil işlemlerinde doku uyumuna sadece böbrek nakli işleminde bakılmaktadır. Doku uyumu bir çeşit kan uyumu gibidir. Her insanda 6tane doku grubu yer almaktadır. Bu dokuların 3’ü anneden, 3’ü babadan alınmaktadır. Yani doku uyumu anneyle % 50, babayla % 50’dir. Kardeşler arasında bu oran daha da yüksektir veya daha azdır.

Altı doku grubundan 5’i uyumu gösterdiği çiftler arasında yapılan nakillerde 5 yıl sonrası başarı miktarı % 80 ken herhangi bir doku uyumu olmayan çiftler arasında bu oran % 79dur.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.