Bilgisayar Bağımlısı Çocuklar İçin Önlemler

Velilerin en büyük sıkıntısı çocuklarının bilgisayar başında fazla vakit geçirmesidir. Ve okulların kapanmasıyla iyice bağımlı olacak çocuklar için ne gibi önlemler alınır.

Okulların kapanmasına şurada çok az bir zaman kaldı. Ve üç aylık bir tatil dönemi çocukları bekliyor. Genelde çocuklar bu üç aylık tatil dönemlerinde bilgisayar başında çokça vakit geçirmeyi tercih ederler. Bu durum da velileri epeyce rahatsız eder. Eder çünkü çocuklarını çeşitli rahatsızlıklar geçirebileceğini belirtirler. Evet, aslında doğrudur da çocuklarımız bilgisayarların başına çokça vakit geçirince göz, bel, el gibi fiziksel hastalıklar ve psikolojik rahatsızlıklar geçirebile.

Başta şu gerçeği söylemeliyiz ki bilgisayarlar artık hayatımızın vazgeçilmesi ve bu doğrultuda zamanın teknoloji olmuştur. Eskiden bilgisayar kullanmayanda rahatlıkla kendini ifade edebiliyor. Şimdi ise bilgisayar artık bir öğrenmek bir zorunluluk haline geldi. Ama her ne kadar böyle olsa da çocuklarımızı sabahtan akşama kadar o cihazın başında oturacak değiliz.

Bu konu nasıl önlemler alabiliriz?
İlk olarak çocuklarımızı bilgisayar başında vakit geçirmesi için bir zaman vermeliyiz. Örneği günde max 1 saat olabilir. Ve çocuklarımızın geri kalan vakitlerini değerlendirmeleri için de çeşitli aktivitelere kayıt ettirebiliriz. Örneğin; spor, müzik gibi…

Yani kısacası çocuklarımızı bilgisayar dışında öğrenirken eğlenebileceği bir faaliyetin içinde bulundurursanız, bilgisayarın zararlarından az da olsa koruyabilirsiniz.

Ücretli/Ücretsiz girilebilecek faaliyetler;
Spor = Futbol, Tenis, Basketbol, Yüzme, Savunma Sporları…
Yüzme
Dans
Müzik

Not: Belediyelere ait ücretsiz yaz spor kursları da bulunmaktadır. Bu tür faaliyetleri de göz ardı etmeyin.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.