Behçet Hastalığı Tedavisi Nasıl Olur

Behçet hastalığı kronik bir hastalıktır. Bu yüzden kesin bir tedavisi yoktur. Behçet hastalığının belirtilerinin hepsi bir arada görmek zorunlu değildir. Fakat kesin tanının konması için ağız yaralarının olması gerekmektedir. Bununla beraber genital bölgelerde oluşan yaralar, deri sorunlar, göz belirtileri ve paterji testinin pozitif olması gibi dört ana belirtisi kesin tanı için gerekmektedir.

Kesin tanı için laboratuar incelemelerine gerek yoktur. Oluşan klinik bulgular behçet hastalığının tanısında yeterlidir. Sadece bu hastalıkla beraber başka hastalıkların varlığını araştırmak için araştırmalar yapılır.

Behçet Hastalığı Tedavisi

Behçet hastalığında tedavi edilmeden önce tedavi şekline klinik bulgulara göre karar verilmektedir. Bu hastalığın tedavisi iki kısımdan oluşuyor.

Birinci tedavi yöntemi lokaldir. İkinci tedavi yöntemi ise sistemik tedavisidir. Ağız, deri ve genital bölgede oluşan belirlerde lokal tedavi yöntemi, organ tutulumlarındaysa sistemik tedavi yöntemi kullanılmaktadır.

İltihabın gelişimini durdurabilmek için yaraların iyileşmesini sağlama amaçlı ilaç tedaviside uygulanabilir. Bunlarla beraber hastalığın sebep olduğu rahatsızlıklar sebebiyle düzenli kontrole gitmeleri gerekiyor.

Gözde oluşan iltihaplanmalarda altı ayda bir doktora damar sinir ve sindirim sitemi tutulmaları içinde kontrolleri düzenli aralıklar ile doktorlara yaptırmak gerekmektedir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.