Behçet Hastalığı Belirtileri Nelerdir

Behçet hastalığı kronik bir hastalıktır. Birçok belirtisi vardır. Fakat en çok görülen ve ilk görülen belirtisi ağızda oluşan yaralardır. Hemen hemen bütün behçet hastalarında ağız yarası görülmektedir.

Bu yaraların tekrarlanma özelliği vardır. Fakat tekrarlama sıklığı değişiklik gösterebilir. Yanak içinde, dilde, dudaklarda ve yumuşak damakta bir yada daha fazla yaralar görülebilir. Ortası beyaz, etrafı kızarık ve ağrılı olan bu yaralar diğer oluşacak olan belirtilerden çok çok daha önce oluşmaktadır.

Ağız yaraları haricinde vücudun diğer bölgelerinde ağız ülserine benzeyen yaralar da görülebilir. Özellikle hastalığın başlangıç aşamasında sık görülen deri sorunları diğer bir belirti olarak gösterilmektedir. Bunlar kırmızı ve ağrılı yumru tarzında sertlikler, sivilceye benzeyen mikropsuz ve cerahatli kabarcıklar, deri damarının hastalanmasıyla ilgili şikayetlerdir.

Behçet hastalığının önemli belirtilerinden birisde cinsel bölgelerde oluşan yaralardır. Deride kabarık, kırmızı ve sivilcemsi bir şekilde oluşan iyileşirken iz bırakabilen bu yaraların tekrarlama özelliği vardır. Cinsel bölge yaraları ağız yaralarına oranlar daha az çıkar fakat iyileşmesi uzun sürebilir.

Gözde oluşan iltihaplanma en önemli organ tutulmalarından birisidir. Yarı yarıya görülen oldukça önemli bir belirtidir. Görme bozukluğu, kanlanma, ağrı ve ışık hassaslığı başlıca şikayetlerdir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.