Bebeklerde Uyku Problemi

Çocuklarda uyku sorunu bebelik döneminde ve ilk çocukluk döneminde sıkça oluşan bir sorundur. Bu sorun bebekleri yatağında bi başına bırakmanın yanlış olduğunu düşünmekte olan ebeveynler tarafından daha da fazla artırılır. Bebek gece ağladığı zaman hemen yanına koşup ona ilgi göstermek tekrar uyutmak bebek için huy edinmeye yeter. Bebek uyandığı zaman sizin hemen yanına gideceğinizi öğrenmiştir.

Uyku sorununun oluşmasını engellemek mevcut olan bir problemi ortadan kaldırmaktan daha kolaydır. Erken bebeklik zamanı geceleri uyku ile geçirilmesi gereken bir zaman olduğunu bebeğe öğretmek gerekiyor.

Bebek iki aylık olduktan sonra kendi yatak odanızdan çıkartın ve kendi odasına yatırın. İki aylıkken geceleri emzirmeyi yavaşça bırakın. Bebeği gece saatlerinde beslemek için uyandırmayın. Bebek gece uyanmışsa beş dakika ağlamasına izin verin. Kendi kendisine yeniden uyuyabilir.

Bu bilgi bir işe yaramıyorsa gündüz emzirme imkanından daha az ve herzamankinden daha kısa süre mama verin. Emzirmeye başlamadan önce bebeği birkaç dakika kucağınıza alın ve yeterli olup olmadığını gözlemleyin.

Dört ayına gelen bir bebek geceleri beslenme ihtiyacı duymaz. Geceleri beslenme alışkanlığını ortadan kaldıramazsanız bunu adet edinebilir. 4 Aya kadar kaldıramazsanız daha sonra ortadan kaldırmak oldukça zor olabilir.

Bebek ağlarsa yanına gidin. Kucağınıza almayın bir süre sırtını sıvazlayın ve konuşarak susturmaya çalıştırın. Böyle yapın ki bebek kendi yatağını benimsesin.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.