Bebeklerde Emzirme Düzeni

Bebeklerde emzirme düzeni yeni doğan, 3-6 aylık ve 6 aylık dönem sonrası olarak 3 gruba ayrılır.

Yeni doğan bir bebeğin ilk günü her iki göğüsten de beşer dakika olmak üzere emzirme gerçekleştirilir. İkinci gün bu süre onar dakikaya çıkartılır. Üçüncü gün ise on beş dakika iki göğüsten de emzirilir. Sonraki günler bu süre bebeğin isteğine göre uzayarak devam eder. Zamanında doğmuş bebekler için emzirme sıklığı, bebeğin isteğine göre değişebilir. Fakat ortalamam bir süre vermek gerekirse 2-3 saatte bir emzirme işlemi gerçekleştirilebilir. Erken doğum ile doğan bebeklerin ise diğer bebeklere göre 2-3 saatten daha az aralıklar verilerek emzirilmesi tavsiye edilir. Bebek istemese bile uyandırılarak mutlaka emzirilmelidir.

3 aydan sonra bebeğin artık süt alma seviyesi arttığı için midesi de gerekli büyüklüğe ulaşmış olur. Annede de süt salgılama miktarı da buna bağlı olarak artmış hale gelir. Bebeğin vücudunda meydana gelen gelişmeler ile açlığa daha uzun süre dayanır hale gelmektedir. Bunların sonucunda yine, yeni doğmuş dönemde olduğu gibi bebek istedikçe emzirme gerçekleşmekte fakat isteme zamanları arasındaki süre biraz daha uzamış olmaktadır. Gündüzleri 4 saatte bir, geceleri 5-6 saatte bir emzirmek yeterli bir uygulama şeklidir.

6 aydan sonra artık bebeklerde ek besinler ve katı gıdalara başlamak gerekir. Bunun nedeni artık iyice büyüyen ve gelişimi için enerji ihtiyacı artan bebeğe daha fazla gıdayı vermektir. Eğer biz bunu sadece anne sütü ile yaparsak, bebeğe daha fazla miktarda emzirmek gerekir. Buda mantıklı bir seçim olmadığı için 6. aydan sonra bebeklerde ek besinler ve katı gıda takviyesi yapılması önerilir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.