Bebek Nasıl Emzirilir

Anne sütü canlının yaşamında aldığı ilk besindir. Büyüyüp gelişmek için anne sütünün önemi oldukça faydalıdır. Emzirme olayı bebek sağlığı ve kadının sağlığı açısından önemli bir yer tutmaktadır. Anne sütü alan bebek sağlıklı olur ve anne ile duygusal bir bağ kurar. Anne ise göğüs kanseri riskini düşürür ve bebeğiyle duygusal bir bağ kurar. Bebek emzirirken annenin dikkat etmesi gereken bazı hususlar vardır. Bunlar ;

1- Hijyen
2- Beslenme
3- Uygun Emzirme Pozisyonu
4- Sık aralıklarla emzirme

Bebek Emzirirken Hijyenin Önemi ; Bebeği emzirmede ilk ve ana şart hijyendir. Anne bebeğini emzirmeden önce kesinlikle temiz olması bebeğin sağlığı açısından çok önemlidir.

Bebek Emzirirken Beslenme Düzeni ; Annenin yeterli derecede sütü olması bebeğin sağlığı ve doyması açısından önemlidir. Bebeği beslemekte olan anne olduğu için annenin doğru ve düzgün beslenmesi gerekmektedir. Gaz yapan, suni ve sağlıklı olmayan gıdalardan uzak durulması gerekiyor. Bolca sıvı tüketmek ve sütü artıran gıdalar tüketilmesi gerkeiyor. Ayran ve tatlı anne sütünü artıran besinlerdir.

Uygun Emzirme Pozisyonu ; Bebeği emzirirken dik bir şekilde oturulması gerekmektedir. Bebeği doğru pozisyonda tutmak ve emzirme sırasında annenin uyanık olması gerekiyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.