Basur Belirtileri Nelerdir

Yetişkin insanların çoğunda bu hastalık makat bölgesinde dolgunluk ve yanma duygusuyla oluşur ve hastalar bu durumdan şikayet ederler. Bazen makat bölgesinde şiddetli bir kaşıntı oluşabilir. Bazen dışkının kanla beraber geldiğini ve ya dışkılama yaparken birkaç damla açık renkte kan geldiğini söyleyen hastalarda bulunmaktadır. Bu olay dışkının sürütnmesi ve zedeleyici etkisinden dolayı birkaç basur memesinin yırtılmasından oluşmaktadır.

Kanama basur hastalarında en çok görülen komplikasyonlardan birisdir. Hastaların bir kısmında ilk belirti olarak oluşur ve doktora başvurmalarına sebep olur. Basurun kanama dışında başka komplikasyonlarıda bulunmaktadır. Bunlar arasında en önemlilerinden birisi kolay bir şekilde iltihaplanmalardır. Genişleyen toplardamarda iltihap oluşması çok yaygındır. İltihaplanan basur memesi genişler, şişer, gerginleşir, fazla ağrı oluşur ve yalancı bir dışkılama duygusu olur. Dışkılama yapılırken ağrı daha fazla artar ve ayrıca ateşlenme görülebilir.

Bu şekilde ağrı basur nöbetinin gelişmesinde 2 ayrı yol izler. Birincisi iltibanı bir hafta içinde kaybolmasıyla belli bir aradan sonra zamanın yeniden başmasıdır. İkincisi ise iltihabın gittikçe ilermesidir. Bu durumlarda içerisinde kan bulunan apseler oluşmaktadır. Daha sonra apseler dışarıya açılarak makat fistülleri ve ülserlerine sebep olur.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.