Barsak Kanseri Nedir

Barsak kanseri

İnce veya kalın barsakta meydana gelen kötü huylu bir tümördür. İnce barsak kanserine az rastlanır, ancak en çok karşılaşılan kanser türlerinden biri kalın barsak kanseridir. Her iki barsak ta karsinoid sendromuna neden olur ve lenfositleri meydana getirebilir.

Kolon Kanseri Nedir

Kolonun (kalın bağırsağın ana kısmı) kötü huylu tümörlerini denir. Birlikte kolorektal tümörler adı verilen kolon ve rektum (kolonun alt kısmı) tümörleri en sık görülen kanser türlerinden biridir. Sıklıkla 60 yaş üzerinde görülür. Bazı kolon kanseri türlerinin genetik temeli mevcuttur.

Barsak Kanseri Nedenleri

Bilhassa ailesel adenomatöz polipozis (bu hastalıkta kolonda çok sayıda polip görülür) adı verilen kalıtımsal bir hastalık, kanser riskini büyük ölçüde artırmaktadır. Çok miktarda et ve yağlı gıda tüketiminin kansere katkısı olduğu düşünülmektedir.

Barsak Kanseri Semptomları

Kolon kanserinin ilk semptomlar arasında barsak hareketlerinde sebebi açıklanamayan değişiklikler (kabızlık ya da ishal olabilir), kanla karışmış dışkı ile karın alt kesimde ağrı sayılabilir. Ancak bazen tümör barsak tıkanıklığı yada barsakta delinme (barsak perforasyonu) yapacak ölçüde büyüyene kadar semptom vermeyebilir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.