Balgam Nedir Ve Balgam Nasıl Tedavi Edilir

Balgam Nedir

Solunumu sağlayan organların sağladıkları ağızdan dışarıya atılan sümüksü maddeye balgam adı verilmektedir. Balgam yalnız başına bir hastalık değildir. Solunum yollarında belli miktarlarda balgam bulunuyor olması gayet doğal birşeydir. Balga insanı rahatsız edecek miktarda çoksa renginde değişiklik varsa bu bir hastalığın belirtisi olabilir.

Balgamon rengi hangi hastalıktan dolayı olduğunu bulabilmek önemlidir. Siyah ve gri renkli balgamlar sigara dumanı, kömür tozu ve hava kirliği yüzünden olmaktadır. Kırmızı balgam kanlı geliyorsa akciğerde bir sorun var demektir. Kronik bronşit, zatürre, teberküloz tarzı solunum yolu iltihaplarında sarı renkli balgam oluşur. Şeffaf balgam astımın bir özelliğidiir. Bu oldukça yapışkan bir balgamdır ve hasta balgamı dışarıya atmakta oldukça zorlanır.

Balgam Nasıl Tedavi Edilir

Balgamı tedavi edebilmek için öncelikle balgamın sebebini bulmak gerekiyor. Bir hastalıktan kaynaklanıyorsa hastalığın tedavisine başlanması gerekmektedir. Bunlarla birikte balgamı azaltmak için balgam sökücü ilaçlar ve şifalı bitkiler kullanılabilir.

Balgam bitkisel tedavi işleminde meyan kökü, zencefil, ıhlamur ve ısırgan otu gibi şifalı bitkiler balgam sökücü etkileri bulunmaktadır. Isırgan otunun tohumları suyu sıkılmış üzüm ile beraer suda kaynatılarak hazırlanan karış hergün bir çorba kaşığı kadar içilmeye devam edilirse boğazı oldukça yumuşatır ve balgamın sökülmesini sağlar.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.