Babalık Testi Nasıl Ve Nerede Yaptırılır

Babalık testi çocuktan şüphe eden kişilerin başvurduğu bir testtir. Babalık testleri DNA analizi yapmakta olan laboratuarlarda yapılmaktadır. Bu laboratuarlarda annelik, babalık yada akrabalık tesbiti yapıldığı gibi aynı zamanda kan, kemik, kıl, sperm ve idar gibi örneklerle kimlik testide yapılabilmektedir. Babalık testi genellikle bu laboratuarlar mahkeme ve özel başvuru ile analizler yapılamaktadır.

Bu laboratuarlara örnek verirsek İstanbulda bulunan Cerrahpaşa Tıp Fakültesi adli top enstitüsünde bulunmakta olan laboratuar bu testleri yapmaktadır. Tahlili yapılacak olan kan mahkeme kanlı ve resmi yol ile teslim alınmaktadır. Diğer yol ile gelmekte olan numuneyse mutlaka adli tıp enstütüsünün içine alınmıyor. Babalık testerli sonucu titiz bir şekilde uzun yöntemlerle ve spesifik malzemeler ile yapıldığı için oldukça pahalı bir testtir. Sonuç ortalama bir ay içinde teslim edilmektedir.

Her insanda yer alan DNA’nın yarısı anneden yarısı ise babadan gelmektedir. Bu testler ile iki insan arasındaki akrablaık bağını anlayabilmek için DNA kümesi içindeki boşluklara bakılmaktadır. Bu testler % 100 yada % 99.9 doğruluk payı ile çıkmaktadır. Bu yüzden son derece oldukça güvenilir testlerdir.Bu tür laboratuarlarda yapılan test sonuçları yetkili adli makamlara, testi yaptıran kişiye verilmektedir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.