Avrupa Birliği Nasıl Kuruldu

Avrupa birliğinin kurulmasında ilk adımla ikinci dünya savaşında sonra 1940 yıllarından sonlarına doğru avrupadaki ülkeleri birleştirmek, özellikle komşu ülkeler arasında oluşan savaş dönemlerini tamamen sonlandırmak için atılmıştır.

1949 yılında ülkeler avrupa konseyi ismi altında toplanmaya başlamışlardır. 1950 yılında ise avrupa kömür ve çelik topluluğunun kuruşuyla birlikte genişletilmiştir.İlk anlaşmaya belçika, fransa, almanya, italya, lüksemburg ve hollanda ülkeleri katılmışlardır. Günümüzdeki avrupa birliğinin kurucu üyeleridir

1950 yıllarndaki soğuk savaş esnasında özellikle doğı ve batı avrupa arasında oluşan çatışalar ve bölünmeler kapsamlı bir avrupa birliğinin gerekliliği konusunda ilk sinyalleri vermiştir.

Bunun üstüne 25 mart 1957 yılında imzalanmış Roma antlaşması ile avrupa ekonomik topluluğu kuruldu ve bu şekilde insanların ürünlerin ve sermayenin avrupa içinde serbest dolaşım hakkı doğmuş oldu. Geçen zamanlarda birlik yeni üyelerin katılmasıyla genişledi.

Bu birliği sağlamlaştırabilmek için 1987 yılında avrupa tek senedi imzalandı ve ticaret için bir ortak pazar oluşturuldu. 1989 da berlin duvarı yıkıldı ve doğu batı avrupa arasındaki sınırların kalkması bu birliği oldukça güçlendirdi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.