Astım Tedavisi Nasıl Yapılır

Astımı kontrol altına alabilen bazı tedavi yöntemleri vardır. Astım tedavilerinde uygulamanın en etkili yöntemi ilacın solunarak direk akciğerlere girmesinin sağlanmasıdır. Bunun için değişik inhaler tipleri vardır. İnsanı en srahat geleni kullanmak ve bunun doğru bir şekilde kullanılması çok önemlidir. Doktor veya hemşireniz size uygun olan aleti tavsiye edecektir. Ayrıca bunun doğru bir şekilde nasıl kullanılacağını gösterirler. İki tür astım ilacı vardır. Bunlar

Rahatlatıcılar
Önleyiciler

Rahatlatıcı ihnaler çeşitleri genelde mavi renklidir. Belirtilerin hafifletilmesi için kullanılmaktadır. Bunlar daralmış hava yolları etrafındaki kasları rahatlatıp çabuk sonuç vermektedir. Astım krizinin tedavisinde kullanılması gerekiyor. Rahatlatıcı inhaler ilacı haftada 3-4 defe kullanmak gerekirse belirtilerinizi gözden geöirip kontrol altına alınması için doktora başvurmalısınız.

Önleyiciler genelde kahverengi, kırmızı ve ya turuncu renktedirler. Bunlar hava yollarında oluşan şişme ve iltihaplanmayı kontrol altına alır. Aşırı derecede hassas olmalarını önleyip şiddetli krizlerin oluşmasını azaltır. Hergün sabah ve akşam alınmalıdır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.