Arı Sokması Ve Tedavisi

Ağrı bal yapan bir hayvandır. Kendi vücudunda bulunan iğnesiyle kendisini dış etkenlerden korumaya çalışan bir canlıdır. Yaptığı bal ile insan sağlığına direk olumlu yönde etki eden bir hayvandır.

Arı sokması olayı toplum hayatında sıkca rastlanan bir konudur. Özellikle kırsalda ve köy bölgelerinde arı sokma oranı daha fazladır. Bünyesi zayıf olan kişi ve bağışıklık sistemi güçsüz olan insanı arı sokarsa o insanın şok geçirmesine sebebiyet verebilir.

Arı türü olan eşek arısı diğer türlere oranla daha daha fazla zararlı ve tehlikeli bir türdür.

Arı sokması anında arının soktuğu yerdeki iğnenin çıkartılması gerekmekdir. Bu iğneyi çıkartmak için ucu yakılmış bir toplu iğne size yardım edebilir. İğne çıktıktan sonra sokulan yer sıkılarak içerisindeki kanın çıkması sağlanır. Sonra soğuk su döküp temizlenir. Eşek arası sokarsa daha kötü sonuçlar çıkabilir. Eşek arası sokmuş ise bir doktora gitmenizde fayda vardır.

Arı sokması Tedavisi

Arı sokulan yerlere yoğurt sürmekte sokmanın etkisini azaltır ama bu reçetemiz de kullanacağımız malzemeler; maydanoz, arpa unu ve sirke. İyice dövülen maydanoz arının soktuğu yere sürülür ve sarılır. Bir diğer yöntem ise arpa unu ile sirkeyi karıştırıp arının soktuğu yere sarmaktır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.