Akut Solunum Yolu Hastalıkları

Akut solunum yolu hastalıkları günümüzde sıkça görülen hastalıklardandır. Bütün akut hastalıklarının hemen hemen yarısını oluşturmaktadır. Bu tür hastalıklar antibiyotikleri sık ve yanlış kullanıldığı hastalıkların başında gelmektedir. Rinovirüs, corona virüs, respiratory syncytial virüs, para influenza virüs, adeno virüs, influenza tip A,B ve C virüs, herpes simplex virüs ve enterovirüslar gibi virüsler akut üst solunum yolu rahatsızlıklarına sebep olan virüslerdir.

Grip Nedir

Grip üst ve alt solunum kanalları rahatsızlığına sebep olan ve genellikle kış aylarında birçok insanda görülen ve binlerce insanın hayatını kaybetmesine neden olan bir üst solunum yolu hastalığıdır.

Grip Belirtileri Nelerdir

Gribin en önemli belirtileri ateş, halsizlik, boğaz ağrısı, öksürük, burun akması ve baş ağrısı gribin bilinen en önemli belirtileridir.

Virüs Çeşitleri Nelerdir ve Hangi İnsanlar Risk Grubundadır

İnsanların en çok hastalanmasına neden olan virüs influenza tip A ve B tipi virüsler neden olur. Tip C ise insanlarda nadirende olsa görülebilmektedir. Önemli risk grubu ileri yaştaki insanlar, kronik akciğer ve kalp hastalığı bulunanlar, şeker hastalığı olanlar, böbrek ve bağışıklık sistemi hastası olanlar virüste risk grubuna giren kısımdır.

Virüs Nasıl Bulaşır

İnfluenza virüsü süratli bulaşabilen bir hastalıktır. Hasta olan kişinin öksürmesi ve hapşırmasıyla ortaya çıkan mikro dalgacıklar en fazla bulaşma nedenidir. Bununla beraber el teması da hastalığı bulaşmasına neden olabilmektedir.

Akut Solunum Yolu Hastalıkları Tedavisi

Komlike olmayan insanlarda tedavi genellikle dinlenme amaçlı istirahat, sıvı tüketimi, ateş düşürücü ilaç, ağrı kesici ilaç ve öksürü ilaçları kullanarak tedavi edilir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.