Akciğer Kanseri Belirtileri

Akciğer kanserinin en önemli özelliği herhangi bir tipik ve erken belirti vermemesidir. Hastaların doktorlara gitme nedeni kanama, ağrı, nefes darlığı, ses kısılması gibi şikayetlerin ilerleyen evrelerde ortaya çıkmaktadır. Bazı hastalara akciğer kanseri tanısı konduğu zaman bile herhangi bir belirtide olmayabilir. Akciğer kanseri belirtisi tümörün yerleşim yerine ve hastalığın yaygınlığına bağlı olarak değişiklik göstermektedir.

1- Bitmek bilmeyen ve zamanla daha kötüye giden bir öksürük
2- Kalıcı göğüs ağrısı
3- Kan tükürmek
4- Nefes darlığı
5- Hırıltılı nefes alıp-vermek.
6- Sık sık zatürre veya bronşit olması ve geçmemesi
7- Boyun ve yüzde şişkinlik
8- İştahsızlık ve kilo kaybı
9- Yorgunluk

Akciğer kanserinde öksürük birçok akciğer kanseri hastasının hatta akciğer kanseri dışındaki hastalıklarda oluşan bir belirtidir. Bir insan sigara tüketiyorsa öksürüğü hiç önemsemez. 1-2 haftadan fazla süren ve tedaviyle geçmeyen öksürük mutlaka üstünde durulması ve araştırılması gereken bir belirtidir.
Öksürük, daha çok kanserin büyük bronşlarda olduğu hastalarda görülür. Bu, kuru ve inatçı bir öksürük olabileceği gibi, bazen balgamla birlikte ya da kanlı da olabilir.

Uzun süreden beri öksürükleri olan ve artık buna alışan sigara tiryakilerinde, öksürük karakterinde değişme, mesela öksürüğün artması, daha uzun sürmesi, geceleri hastayı uyandırması… de kanseri düşündürmelidir.

Öksürük bronşlarda bir enfeksiyon olduğu zaman sarı, yeşil veya kanlı balgamla birlikte olur. Bronşlarında kanser olan hastalarda enfeksiyonlar çok sık görülür. Bu nedenle, bronşit şikayetleri artan ya da zatürre olan sigara tiryakilerinde hastalık tedaviye cevap vermiş olsa bile akciğer kanseri araştırılmalıdır.

Kanama olayı insanların en çok korktukları ve hemen bir doktora muayene olmaları gerektiren bir belirtidir ve bu hastalığın erken bir belirtisi değildir. Bu kanamalar az miktarda, balgamla beraber ve bazende çok miktarda ölüme neden olabilecek kadar olabilir.

Göğüs ağrıları akciğer kanserlerinin sürekli rastladığı ve şikayet ettiği belirtilerdendir. Bu olay genelde ilerleyen kansere işarettir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.