Ağız Ve Diş Sağlığı Nasıl Korunur

Diş gelişimi esnasında yapı ve diziliş bozukluğu ortaya çıkabilmektedir. Ağız normal bir şekilde kapatıldığı zaman çenelerin durumu üst dişler önde alt dişler ise arkada olarak şekillenir. Tersi durumda ise dişlerde kapanma hatası görülür. Kapanma hatasıyla dişlerde yiyecekleri çiğnemede güçlük oluşur ve bu durum diş etinin sağlığının bozulmasına yol açar.

Ağız Ve Diş Sağlığını Koruma

1- Ağız ve dişin sağlığını korumada beslenmenin önemi oldukça büyüktür. Alınmış olan besinlerde kalsiyum, fosfor ve flüor minerallerini yeteri kadar içermelidir. Dişlerin gelişimi esnasında bu mineraller alınmalıdır. Alınan besinler diş eti ve diş sağlığı için A, D Ve C vitaminleri içermelidir.

2- Dişlerin çürümesini engellemek için her yemekten sonra düzenli bir şekilde fırçalama tekniği ile dişler fırçalanmalıdır.

3- Yemek aralarında şekerli yiyecek ve içecekler tüketilmemelidir. Şekerli besin tüketiyseniz fırçalama imkanınızda yoksa ağız su ile çalkalanmalıdır.

4- Sert cisim ısırmaları, parmak emme, tırnak yemek ve kürdan kullanmak gibi durumlar dişlerde gelişme bozukluklarına neden olabilir. Bu alışkanlıklardan uzak durulması gerekmektedir

5- Yılda en az 2 kere diş doktoruna gidip dişinizde oluşmuş sorunlar büyümeden erken tanı yapılarak tedavisi yapılmalıdır.

6- Dişin arası sert maddelerle karıştırılmamalıdır. Karıştırırken diş ipliği kullanılmalıdır.

7- Diş ile ceviz ve fındık gibi sert kabuklu yiyecekler kırılmamalıdır.

8- Fazla soğuk ve sıcak içecekler art arda içilmemelidir.

9- Daima yumuşak besinlerle beslenilmemelidir. Havuç, elme, armut vs gibi meyveler ısırılarak yenmelidir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.