Adet Sancısı Nasıl Geçer

Kadınlarda hemen hemen % 50’lik bir kısmında her ay yaşadıkları bir problemdir. Kasıklarda oluşan ve rahatsızlık veren, kramp şeklinde şiddetli ağrılara dismenore ismi verilmektedir.

Adet sancısı nasıl geçer, adet sancısına iyi gelen bitkiler, dismenore ne demek

Bu sancılardan ve kramp tarzı kasılmadan dolayı birçok kadın günlük hayatlarında yaptıkları aktivite ve iş yaşamında kısıtlamalara gitmek zorunda kalırlar. Buna yenilen yemeklere dikkat edilerek kurtulabilirler. Yani bu sancıyı hafifletebilirler.

Yapılmış olan araştırmalara göre şeker, tuz ve yağ miktarını azaltarak protein açısından zengin olan balık ve yumurta yemeye ağırlık verilirse daha da rahat bir adet dönemi geçirilebilir. Deniz gıdalarından, soya fasulyesinde, sütte ve susamda ağrıyı azaltmakla beraber insana mutluluk verebilen bir amino asit bulunmaktadır. Bu gıdalar sayesinde fazla sorun olmadan bir adet dönemi geçirebilirsiniz.

Adet dönemi esnasında iştah kapanır ve aşırı miktarda yemek yeme isteği ortaya çıkar. Duygusal açıdan hassas olunduğu bu dönemde gerginlik, sinir ve alınganlık baya ortaya çıkar. Adet önces sendromu olarak bilinen bu dönemi kadınların yüzde 10 luk bir kısmı şiddetli bir şekile yaşar. Genellikle 20 ila 30 yaşları arasında görülen adet öncesi sendromun en önemli nedeni hormonal değişikliklerdir.

Hormon üstündeki etkisi olan bazı besinlerse bu sendromları önlemeye yardım eder. Örneğin adet döneminde birkaç gün önce tuz atılır ise şişme ve ödem tarzı hastalık verici durumlar önlenebilir. Kafein içeren içeceklerden uzuk durulursa huzur hissi ve göğüste oluşan hassasiyet hafifler.

Stres, doymuş yağ miktarının fazla olması ve aşırı alkol tüketmek adet sendromnu hızlandıran etkenlerdir. Şeker hastası kadınlar bu durumu daha fazla ağır geçirir.

Bu dönemi rahat ve hafif bir şekilde geçirmek istiyorsanız karbonhidrat içeren gıdalardan uzak durmak gerekmektedir. Adet öncesi ve adet sendromlarında kalsiyum çok önemlidir. Kandaki kalsiyum kas ve sinir iletimini yapmaktadır. Kandaki kalsiyum miktarı düşerse kas ve sinir sistemi negatif yönte etkilenir ve adet sendromu yoğun yaşanır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.