Adet Döneminde Hamile Kalma

Kadınların hemen hemen çoğu adet döneminde cinsel ilişkiye girildiği zaman hamile kalmayacaklarını düşünmektedirler. Hatta bazı eşler bu dönemde normal cinsel isteğe göre daha da fazla arzu duyabilirler. Yapılan araştırmara göre ülkemizde her 100 katından 10 u adet döneminde cinsel ilişkiye girmektedir.Bu olay hamileliğe karşı kesin bir yöntem değildir. Bunun en önemli nedeni ise yumurtlama zamanlarının değişiklik göstermesidir.

Birçok kadın iki adet dönemi arasında yumurtlar ve bu olayda kadının bilinmekte olan en doğurgan dönemi olarak kabul edilmektedir. Fakat bazen zamansız olarak yumurtlamalarda görülebilir.

Vajinada oluşmakta olan her kanama adet kanaması değildir. Yumurtlama döneminde olan benzer bir vajinal kanama kolay bir şekilde adet kanamasıyla karıştırılabilmektedir.Adet dönemine güvenerek cinsel ilişkiye giren bir kadının bu durumda hamile kalma ihtimalı bi hayli yüksektir.

Zamansız oluşan yumurtlamalar bazen adet dönemi bitmeden yada adet dönemini takip eden birkaç gün içinde olabilir. Her şekilde hamile kalma riski vardır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.