Açelya Bakımı Nasıl Yapılır

Açelyalar bahar mevsimde açmakta olan çiçeklerdir. Güneşi değil soğuk yada yarı gölge olan yerleri severler. 10 ila 18 derece sıcaklık açelyanın yetişmesi için en iyi derecelerdir.

Açelya çiçeğinin toprağı kireçsiz ve asitli olması gerekmektedir. Toprağına yaprak çürüntüsüyle kaba dere kumu ilave edilmesi bu çiçeği beslemektedir.

Açelya çiçeği suyu çok sever. Açelyayı toprağı kurudukça sulayın. Sularken çiçeğine su gelmemesine özen gösterin. İyi bakıldığı taktirde uzun bir süre yaşayabilmektedir. Bahar mevsiminde oldukça bol ve değişik renkte çiçek açarlar.

Açelyaların enine doğru yayılma özelliği vardır. Açelyalar çiçeklenme bittiği zaman ve dip bölümünden budanmalıdır. Açelyayı budarken çok derine girmeyin hafif bir budama yeterli olacaktır.

Açelyanın her sene çiçek açması için yazın bakımını iyi bir şekilde yapmalısınız. Çiçeklenme döneminden sonra gübrelemeli ve gelişmesi için yavaş bir şekilde eriyen azor vermelisiniz.

Açelyanın gübresi kök kısmına az miktarta serperek verilmektedir. Topraktaki demiri alabilmesi için asit artırıcı madde kullanılması gerekiyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.