2. El Araba Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Araba almak özellikle her erkeğin hayalidir. Bütçesi yetmeyenler 2. el araba almaya yöneliyorlar. Ancak çoğu insan 2. el araba alırken nelere dikkat etmesi gerekiyor bunları pek bilmiyor. 2. El araba alırken dikkat edilmesi gereken 10 tane husus var. Sırayla açıklayalım ;

Araç Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli

Sürüş tecrübesi alınacak arabadaki tercihi etkilemektedir. Uzun yolda yada şehir içerisinde mi araba kullanılacaksınız bu araba tercihi etkilemekte. Ayrıca kalabalık bir aile ile mi seyahat edeceksiniz , arabayı iş için mi alacaksınız, kaç yıl kullanacaksınız, hang donanımları tercih ediyorsunuz gibi soruların cevapları araba seçerken çok önemlidir.

Araba Alırken Bütçe

Araç alırken, krediye ihtiyacınız varsa, koşulları önce kendi kaynaklarınızla araştırarak, size önerilen koşullarla karşılaştırın. Peşin vereceğiniz kısım, faiz oranı, aylık ödemeler ve kefil gibi diğer kredi geri ödeme koşulları ile ilgili detayları belirleyin. Peşin ödemeniz gereken kaparo veya depozit gibi tutarların, vazgeçmeniz durumunda ne olacağını yazılı bir anlaşma haline getirin. Sigorta, vergi, bakım, onarım ve kullanma masrafları da dahil olmak üzere ayıracağınız parayı belirleyin. İnternet üzerinden gerçekleştireceğiniz ön araştırmada, tercihlerinizi belirleyip fiyat karşılaştırması yapabilirsiniz.

Arabanın Neleri Kontrol Edilmelidi

Araç alırken kontrol aşamasında aracın hasar görüp görmediği anlamak istiyorsanız boyasını inceleyin. Kaporta içindeki ve dışındaki boyaların aynı olup olmadığını kontrol edin. Kaporta üstünde darbe izi ve ya pas olup olmadığına bakın. Lastik üstündeki aşınmaları inceleyin. Yedek lastiğe dikkatli bakın. Kapıların açılıp kapanmasını inceleyerek sürtünme var mı yok mu inceleyin. Canların ve farların üstündeki çizgi ve çatlakları araştırın. Arabanın farlarını, sinyallerini, fren lambalarını, iç aydınlatmasını ve sileceklerinin çalışıp çalışmadığına bakın. Radyatörün içerisindeki sıvıyı kontrol edin. Arabanın kontağını kapatarak vites kutusundaki yağı kontrol edin. Arabanın altına bakın. Motorun bulunduğu bölgede herhangi bir akıntı var mı yok mu kontrol edin. Isıtma sistemini, havalandırmayı ve radyoyu deneyerek kontrol edin. İç döşemelere bakın.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.