Zehirlenme Nedir Nasıl Tedavi Edilir

Vücudun içerisinde alındığında veya temas ettiği zaman dokuların işlevlerini bozmakta olan maddelere zehir ortaya çıkmakta olan bozukluklara da zehirlenme adı verilemektedir.

Zehir Çeşitleri Nelerdir Zehirler basit örseleyici maddeler direk değdikleri dokulara zarar veren yakıcı maddeler, çırpınmaya neden olan maddeler, sayıklama veya komaya sokabilecek maddeler, kalbin işleyişini bozan maddeler ve alyuvarları etkileyen maddeler diye sınıflara ayrılır.Zehirler ağız yolu ile sindirim sistemine, solunum yoluylada akciğerlere gider ve zehirli maddeler deriden emilerekte vucüda girebilirler.Bazı hayvanların ısırması yada sokmaları zehirlenmelere neden olabilir. Çamaşır suları, boyalar, böcek ilaçları zehirleyici maddelerdir ve günlük yaşamda yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu maddeler özellikle çocuklar için tehlike arz ediyor. Bu maddeleri çocukların ulaşamayacakları yerlere konması gerekiyor ve etkili önlemler alınmalıdır.

Zehirlenmelerde Neler Yapılmalıdır

Zehirlenme olaylarında öncelikle yapılacak olay yaşamsal işlevleri değerlendirmektir. Karaciğer ve böbrek tarzı yaşamsal organların işlevlerini düzeltmeyi sonraya bırakabilirsiniz. Fakat koma ve havele tarzı merkezi sinir sistemini tansiyon düşmesi, şok, kalp ritmi düzensizliği ve kalp durması gibi dolaşım sistemini solunum yetmezliği ve solunumun durması gibi solunum sistemini ilgilendirmekte olan olaylara öncelik vermek gerekir. Hangi maddenin zehirlediğinin bilinmesi ilkyardım ve tedavide büyük önem arz eder. Bu yüzden zehirlenen kişi yanında bulunan hastanın durumunu ayrıntılı bir şelilde öğrenmesi zehrin ne zaman hangi miktarda ve hangi yol ile alındığının belirlenmesi bu bilgileri hekime iletmesi gerekmektedir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.