Yaz Saati Uygulamasının Zararları

Türkiye’de uygulanmakta olan yaz saati uygulamasının, insanların sağlığına yönelik bazı zararları olabileceği belirtildi.

Uzmanlar özellikle erken saat uygulamalarının ilk günlerinde insanların bazı sağlık sorunları ile karşı karşıya kalabileceklerine dikkat çekiyorlar.

Uzmanlara göre her yıl belli dönemlerde gerçekleştirilen bu uygulamalar döneminde, kafein gibi maddelerden uzak durulması gerekiyor.

Amerika’nın Boston şehrinde bulunan Brigham Kadın Hastanesi’nde görev yapan Dr. Atul Malhotra, yaz saati uygulamasının olduğu günlerde insanların çok daha dikkatli olması gerektiğini belirtti. İnsanların uykusunu alamadan evden ayrılmaması gerektiğini ifade eden Dr. Malhotra “Bu dönemlerde insanlar gün içerisinde tüketilen kafeinden uzak durmaları gerekir.” uyarısında bulundu.

“Araba kullanırken kendinizi yorgun hissediyorsanız hemen mola vermeniz gerekir. Uykunuzu alabilmeniz için bu dönemde daha erken uyumanız lazım.” tavsiyesi yapan Amerikalı doktor, bunlara dikkat edildikten sonra uykunun düzene girmesi halinde de gün içerisinde daha verimli olunabileceğini vurguladı. Dr. Malhotra, aksi takdirde düzensiz uykunun başka rahatsızlıklara sebep olabileceğine dikkat çekti.

Columbia Üniversitesi Hastanesinden Dr. Robert Basner ise saat değişikliğinin olduğu dönemlerde insan vücudunda ritim bozukluların görülebileceğini ve kişilerin kendilerini çok halsiz hissedebileceğini dile getirdi. Basner, bu nedenle dikkatli olunması gerektiğini kaydetti.

CİHAN
Kaynak:haberturk.com

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.