Uyuşturucu Maddelerin Etkileri

Bağımlılık yaratmakta lan maddelerin en çok tehlikeli olan kısımı, gün geçip kullandıkça git gide artan miktarlarda kullanılmasının zorunlu olması ve en sonunda bir gün insanı öldürebilecek dozda alabilmeye kadar götürmesidir. Uyuşturucu isimi verilen kafa yapıcı madddeler kan ile direk iletildiğimiş oldukları merkezi sinir sistemini ve merkez sinir sistemiyle bağlantılı organlar üstünde etki yapar. Bu uyuşturucu maddelerin bir bölümü uyuşturucu ve yatıştırıcı etki yaparken, diğer bir kısmı ise uyarıcı etki yapmaktadır.

Uyuşturucu maddeler ilk alındığı zaman insan vücudunda gevşeme, rahatlama olur. Ayrıca birtakım olaylar karşısında vurdumduymazlık gibi aldatıcı keyif veren ve maddeyi kullanan kişinin etrafında hayali bir dünya oluşur. Kısa bir zamanda bağımlılık oluşur ve kullanılmadığı zaman yoksunluk belirtileri gözlenmektedir.
Yoksunluk belirtileri ; kramp, titreme, çarpıntı, uyku bozukluğu, bilinç bozukluğu, kusma, korku, bayılma ve intiharı düşünme gibi belirtilerdir.

Daima hemen hemen hergün uyuşturucu madde kullanan kişilerin bünyesi zayıftır. Enfeksiyon hastalıklarına karşı vücutlarında direnç yoktur ve fiziksel güç açısından çok zayıf olurlar. Bu tür insanlarda ruhsal bir bozukluk içine girerler ve hayattan umutlarını keseler.

İlaçların ya da kimyasal maddelerin, tedavi edici amacı dışında, geçici keyif verici, uyarıcı ya da uyuşturucu etkileri nedeniyle kullanılması, kötüye kullanım olarak adlandırılır. Bireyin, istediği etkiyi hissedebilmesi için maddeyi giderek daha yüksek dozlarda uzun süre alması ve yüksek dozlara dayanma gücünün artmasıyla direnç artımı gelişebilir.

Kaynak: buyutec.net

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.