Uçak Nasıl Uçuyor

Uçakların uçmasını kaldırma kuvveti sağlamaktadır. Hava araçlarının havada kalmasını kaldırma kuvveti sağlamaktadır. Bu kaldırma kuvveti uçakların kanatlarında, helikopterlerin ise pallerden akan havanın yaratmış olduğu etkiyle oluşmaktadır.
Uçakların uçmasını sağlayan bir diğer olay ise kaldırma kuvvetinin aksi olan yer küre tarafndan olan ağırlık etkisidir. Uçağın karışmış olduğu hava molekülleri tarafından oluşturulan, bir uçağın ileriye hareketini sağlayan itki kuvvetiyle uçağın havada kalıp uçmasını sağlayan en önemli etkendir.

Bu faktörler birleştiği zaman, diğer bütün yapılarla bütünleşir ve uçağın uçması için gerekli ortamı oluşturur böylece uçak uçar.
Güzel bir uçuş için en önemli faktör dengedir. Uçağın gidiş hızı, uçuş mesefesi ve yerçekimine karşı direnci gibi özellikleri geliştirilmesi için ayrıntılı bir çalışma yapılması gerekiyor.
Günümüzde uçağın yapılmış olduğu daha hafif maddeler, sürütnmeyi çok azaltan bileşimler, aerodinamik tasarımlar, güzel bir güç ortaya çıkartan yakıtlar, gelişmiş motorlar gibi yönlerde büyük başarı ve gelişmeler sağlanmıştır.

Kaynak: buyutec.net

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.