Türkiyedeki Göller Nelerdir

Türkiye’de büyük küçük yaklaşım 200 tane göl bulunmaktadır. Bu göllerin bölgelere göre dağılımı düzensizdir. Akdeniz bölgesinde birbirine yakın birçok gel vardir. Fakat Güneydoğu Anadolu bölgesinde hiç göl yoktur. Göller genelde büyüklük ve derinlik açısından farklılıklar gösterir.

Van gölü ve Tuz gölü gibi dışarıya akış yapamayan göller tuzlu ve acıdır. Bunun tam aksine Sapanca gölü Ve Beyşehir gölü gibi dışarıya akan göller tatlıdır.

Türkiyenin En Büyük Gölü Doğu anadolu bölgesinde yer alan Van gölüdür. İç deniz görünümündeki göl sodalıdır. Feribot ile ulaşım yapılabilmektedir. Türkiye- İran demir yolunun tatvan-van arasında bulunan kısıma ulaşımlar feribot ile sağlanmaktadır. Ayrıca hazar gölü, çıldır gölü, nazi gölü, erçek gölü ve nemrut gölü doğu anadolu bölgesinde yer almaktadır.

İç anadolu bölgesinde bulunan tuz gölü Türkiye’nin 2. büyük gölüdür. Akşehir gölü, ılgın gölü, elber göü İç anadolu bölgesinde bulunan diğer göllerdir.

Türkiyenin en gölleri en çok olan bölgesi Akdeniz bölgesidir. Akdeniz Bölgesindeki Göller Beyşehir gölü, burdur gölü, eğirdir gölü ve acıgöl gibi göller bulunmaktadır.

Marmara Bölgesindeki Göller Marmara bölgesinde büyük küçük göller vardır. Marmara bölgesinin önemli bilinen gölleri : büyükçekmece gölü, küçükçekmece gölü, ulubat gölü, iznik gölü, sapanca gölü ve kuş gölü marmara bölgesinin önemli gölleri arasındadır.

Kaynak: buyutec.net

Latest Comments
  1. yoyo

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.